لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۴۵

بان گی‌مون برای یک دور دیگر به دبیرکلی سازمان ملل انتخاب شد


مراسم سوگند بان کی‌مون برای دور دوم دبیرکلی خود در سازمان ملل متحد. ۲۱ ژوئن ۲۰۱۱.
شورای امنیت سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه به اتفاق آرا به ابقای بان گی‌مون، دبیرکل سازمان ملل، برای یک دوره ۵ ساله دیگر در این سمت رأی داد.

۱۹۲ عضو این شورا پس از اعلام نتیجه این رأی‌گیری با کف زدن‌های خود ابراز شادی کردند و شورای امنیت از آقای بان به خاطر «تقویت و برجسته‌سازی نقش سازمان ملل متحد در شرایط دشوار» سپاسگزاری کرد.

پیش از رأی‌گیری روز سه‌شنبه موافقان انتخاب بان گی‌مون، بر تقویت نقش سازمان ملل در بحران‌های تازه نظیر ناآرامی‌های جهان عرب و موضوع تغییرات آب‌وهوا توسط آقای بان تأکید کردند.

در همین حال منتقدان وی نیز استدلال می‌کردند که بان گی‌مون مذاکره‌کننده قدرتمندی نیست و وقت بسیار زیادی را خارج از مقر سازمان ملل در نیویورک می‌گذراند، اما روز سه‌شنبه، این منتقدان نیز به او رأی منفی ندادند.

اما توافق اکثریت بر این است که توجه بیشتر به مسئله گرمایش زمین، مسائل حقوق زنان و خلع سلاح، تأکید بر پیشبرد دموکراسی در شمال آفریقا و خاورمیانه، و دخالت نظامی در ساحل عاج و لیبی از اقداماتی است که ارزیابی مثبت از عملکرد دبیرکل سازمان ملل را در پی داشته ‌است.

بان گی‌مون که قرار است دور جدید پنج‌ساله کار خود را از یکم ژانویه ۲۰۱۲ آغاز کند به اعضای سازمان ملل قول داد تا در میان چالش‌های جهانی هم‌چنان نقش «هماهنگ‌کننده و ایجادکننده همگرایی بیشتر» را پی‌گیری کند.

آقای بان که ۶۷ سال دارد پیش از این وزیر امور خارجه کره جنوبی بوده ‌است و رهبری سازمان ملل را از اول ژانویه ۲۰۰۷، یازدهم دی‌ماه ۱۳۸۵، بر عهده گرفت.
XS
SM
MD
LG