لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۴۸

کاپریلس خواهان بازشماری آرا انتخابات ریاست‌جمهوری ونزوئلا شد


انریکه کاپریلس، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا طرفدار الگوی بازار آزاد و کاهش روابط کشورش با ایران است.
به دنبال اعلام پیروزی نیکولاس مادورو در انتخابات ریاست‌جمهوری ونزوئلا، انریکه کاپریلس، رهبر مخالفان، با اعلام این‌که نتایج انتخابات را به رسمیت نمی‌شناسد خواهان بازشماری آرا شد.

کمیسیون انتخابات ونزوئلا روز یکشنبه اعلام کرد که با شمارش همه صندوق‌ها، نیکلاس مادورو ۵۰٫۷ درصد از آراء را به‌دست آورده و پس از او انریکه کاپریلس با ۴۹٫۱ درصد قرار دارد.

کاپریلس در جریان انتخابات پیشین ریاست‌جمهوری ونزوئلا که مهرماه ۱۳۹۱ برگزار شد اگرچه با کسب ۴۴ درصد آرا به نسبت کاندیداهای پیشین اپوزیسیون، بیشترین آرا را به دست آورد ولی نتوانست بر هوگو چاوز غلبه کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، انریکه کاپریلس روز دوشنبه با نشان دادن فهرستی از ۳۲۰۰ «تخلف انتخاباتی» به رسانه‌ها، از مقامات خواست تا ترتیبات بازشماری کپی برگه‌های رای که توسط دستگاه‌های الکترونیکی رای‌گیری چاپ شده‌اند را فراهم کنند.

آقای کاپریلس گفت: «می‌خواهم به نامزد دولت بگویم که امروز بازنده تو هستی و این را صریحاً می‌گویم، تو بازنده هستی، هم تو و هم دولت تو.»

وی افزود: «این را به صراحت و با تعهد و شفافیت کامل می‌گویم، ما تا زمانی که تک‌تک آرا مردم ونزوئلا شمرده نشده هیچ نتیجه‌ای را به رسمیت نمی‌شناسیم.»

چند ساعت پیش از آن نیز انریکه کاپریلس مسئولان رای‌گیری را متهم کرد که پس از پایان یافتن مهلت در حوزه‌های رای‌گیری، اخذ رای از مردم را همچنان ادامه داده‌اند.

آقای کاپریلس همچنین دولت را به اعمال فشار بر کارمندان برای رای دادن به مادورو متهم کرده‌ است.

انریکه کاپریلس، رقیب اصلی هوگو چاوز در انتخابات پیشین ریاست‌جمهوری ونزوئلا بود و شکست خود در آن انتخابات را پذیرفت.

هوگو چاوز که به مدت ۱۴ سال ریاست‌جمهوری ونزوئلا را برعهده داشت پانزدهم اسفند ماه پارسال بر اثر ابتلا به بیماری سرطان درگذشت. وی پیش از فوت خواستار انتخاب معاونش، نیکولاس مادورو، به عنوان رییس جمهور بعدی شد.

بعد از مرگ هوگو چاوز، آقای مادورو ریاست‌جمهوری موقت این کشور را در دست داشته‌است.

انریکه کاپریلس در واکنش به این اظهارات هوگو چاوز گفته‌بود که «ما در ونزوئلا هستیم و نه در کوبا، و اینجا نمی‌شود در مورد تعیین جانشین حرف زد.»

انریکه کاپریلس طرفدار الگوی بازار آزاد برزیل است و پیش از این اعلام کرده‌بود که در صورت پیروزی در انتخابات روابط کشورش را با ایران کاهش می‌دهد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG