لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ تهران ۱۴:۵۷

باراک اوباما در نطق یازدهم سپتامبر: خدا پناه و قوت ماست


باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا به همراه همسرش، میشل اوباما و جرج بوش، رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده در محل فروریزی برج شمالی مرکز تجارت جهانی در نیویورک. ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۱.
در نیویورک مراسم یادبود قربانیان حادثه یازده سپتامبر دقیقاً از ساعت هشت و نیم بامداد یک‌شنبه به وقت محلی در محل سابق برج‌های دوقلوی مرکز تجارت جهانی آغاز شد. پس از یک دقیقه سکوت حاضران به نشانه احترام به قربانیان این حادثه و پس از سخنرانی کوتاهی توسط مایکل بلومبرگ، شهردار نیویورک، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا نیز نطق کوتاهی را ایراد کرد.

نطق رئیس جمهوری آمریکا مضمونی مذهبی داشت و وی با نقل قولی از «مزمور ۴۶ » از کتاب مقدس مسیحیان گفت که «خدا پناه و قوت ماست» و این امر را «کمکی حی و حاضر به هنگام مشکلات» توصیف کرد.

وی روز شنبه نیز در یک سخنرانی به همین مناسبت گفت: «آمریکا با گذشت ۱۰ سال از حملات یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ قوی‌تر شده‌است و القاعده در مسیر شکست قرار گرفته‌است.»

مراسم یادبود قربانیان حادثه یازده سپتامبر
 مراسم یادبود قربانیان حادثه یازده سپتامبر
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:00 0:00


ده سال پیش در چنین روزی یک هواپیمای مسافربری در ساعت ۸:۴۶ به وقت محلی (۱۳:۴۶ به وقت گرینویچ) به برج شمالی مرکز تجارت جهانی اصابت کرد و برج دوم این مرکز در ساعت ۹:۰۳ بامداد شاهد برخورد دومین هواپیما بود. حمله دیگری در ساعت ۹:۳۷ در ساختمان پنتاگون در نزدیکی واشینگتن روی داد.

مسافران هواپیمای سومی که قرار بود به اهداف دیگری برخورد کند پس از آگاه شدن از قصد هواپیماربایان با این افراد درگیر شدند و این هواپیما در میان جنگل‌های شنکسویل ایالات پنسیلوانیا سقوط کرد.

باراک اوباما قرار است روز یک‌شنبه در هر سه محل رخ دادن این حوادث حضور یابد.

گشایش مراسم در نیویورک توسط مایکل بلومبرگ، شهردار نیویورک انجام شد و او در آغاز از حاضران خواست تا به احترام قربانیان این رویداد تروریستی یک دقیقه سکوت کنند.

دقیقه سکوت در ساعت ۸٫۴۶ آغاز شد همان لحظه‌ای که ده سال پیش نخستین هواپیما به یکی از برج‌های مرکز تجارت جهانی در جزیره منهتن نیویورک اصابت کرد.

شهردار نیویورک در سخنرانی خود بامداد یازده سپتامبر ۲۰۰۱ را «بامدادی زیبا با آسمانی آبی» نامید که «به یکی از تیره‌ترین بامدادها تبدیل شد.»

در این مراسم بیش از ۳۰۰ تن از اعضای خانواده‌های قربانیان حضور داشتند و نام ۲۹۷۷ قربانی حوادث یازده سپتامبر توسط این افراد خوانده شد.

پس از آن جرج بوش، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده، سخنرانی کرد و با نقل قول از آبراهام لینکلن، شانزدهمین رئیس‌جمهور آمریکا، خطاب به قربانیان گفت: «به پدر مقدس دعا می‌کنم تا ترس و هراس را از شما داغدیدگان بزداید.»

پس از جرج بوش، سخنرانان دیگری در محل فروریختن برج‌های دوقلو به همدردی با خوانداده‌های قربانیان پرداختند که از آن جمله رودی جولیانی، شهردار پیشین نیویورک و اندرو کوئومو، فرماندار ایالات نیویورک بودند.

روز یک‌شنبه در حالی که محمود احمدی‌نژاد، در سالگرد حادثه ۱۱ سپتامبر، بار دیگر این رویداد را «یک بازی طراحی شده» و «بهانه‌ای» برای حمله‌های آمریکا نامید، وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای در دهمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر از همدردی مردم ایران در سال ۲۰۰۱ تشکر کرد.

در آستانه دهمین سالگرد رویداد تروریستی یازده سپتامبر و احتمال تهدیدهای جدید برای شهر نیویورک، شهردار این شهر از افزایش حضور نیروهای امنیتی در نقاط حساس نیویورک خبر داده‌است.

مایکل بلومبرگ، روز شنبه در یک نشست خبری به خبرنگاران گفت گرچه تهدیدی که از آن یاد می‌شود اثبات‌شده نیست اما منبع آن موثق است و نیروی پلیس این مسئله را جدی می‌گیرد و شهروندان نیز باید هرگونه فعالیت مشکوک را گزارش کنند.
XS
SM
MD
LG