لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۳۶

اخضر ابراهیمی: وضعیت سوریه تهدیدی برای جهان است


اخضر ابراهیمی، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب.
اخضر ابراهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب، روز شنبه ۲۵ شهریور پس از دیدار با بشار اسد، رئیس‌ جمهوری سوریه، گفت که وضعیت رو به وخامت سوریه «بسیار خطرناک و تهدیدی برای جهان» است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اخضر ابراهیمی پس از ملاقاتی یک‌ساعته با بشار اسد در کاخ ریاست‌ جمهوری سوریه، به خبرنگاران گفت که «در مورد بحران سوریه گفت‌وگو کردیم و تکرار می‌کنم که این بحرانی بسیار خطرناک است».

وی افزود که «این بحران رو به وخامت است و تبدیل به تهدیدی برای مردم سوریه، منطقه، و همه جهان شده‌ است.»

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد که آقای ابراهیمی پس از این دیدار به خبرنگاران گفته‌ است که دولت بشار اسد قول داده تا به دفتر نمایندگی سازمان ملل در دمشق کمک‌های لازم را بکند.

به گزارش این خبرگزاری، بشار اسد نیز در جریان دیدار با اخضر ابراهیمی گفت که «مشکل اصلی در سوریه این است که سیاست با کارهایی که در عمل انجام می‌شود آمیخته شده‌ است.»

وی افزود: «کار سیاسی ادامه می‌یابد، به‌ویژه از طریق فراخوان برای گفت‌وگو میان سوری‌ها برپایه خواسته‌های تمامی مردم سوریه.»

اخضر ابراهیمی که دو هفته پیش جانشین کوفی عنان در این سمَت شده‌ است از روز پنج‌شنبه وارد دمشق شده و این نخستین سفر او به سوریه از زمان آغاز مأموریتش به عنوان فرستاده جامعه جهانی برای حل و فصل بحران این کشور است.

نیروهای بشار اسد و مخالفان او با گذشت ۱۸ ماه از درگیری‌ها که تاکنون بیش از ۲۰ هزار کشته برجای گذشته و با وجود درخواست‌های مکرر جهانی برای توقف خشونت‌ها هم‌چنان به نبرد و درگیری ادامه می‌دهند.

بنا بر گزارش‌ها، ارتش سوریه روز شنبه در شهر حلب در ورودی محله «بستان الباشا» که در دست مخالفان است با نیروهای ضد دولتی درگیر شده و بالگردهای جنگی نیز در دو محله دیگر مواضع مخالفان را گلوله‌باران کرده‌اند.

در روز شنبه درگیری‌هایی نیز از شهرهای دمشق و درعا گزارش می‌شود و شبکه خبری الجزیره نیز گزارش داد که بامداد این روز در شهر دمشق صدای بمباران سنگین و عبور جت‌های جنگی شنیده شده‌ است.

سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه نیز خبر داده‌ است که روز جمعه ۱۶۰ نفر در خشونت‌های نقاط مختلف سوریه جان خود را از دست داده‌اند.

خبرگزاری آلمان نیز از قول فعالان اپوزیسیون سوریه گزارش داد که روز جمعه در مقر سازمان اطلاعات نیروی هوایی سوریه در استان حماه انفجاری بزرگ روی داده و شماری از افراد ارتش سوریه در این حادثه قربانی شده‌اند.
XS
SM
MD
LG