لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۴۶

استقرار پدافند هوایی در «۳۰۰ نقطه» از مرزهای شمال غرب ایران


سلاح‌های پدافند هوایی ایران در یک رزمایش.
رسول رضوانی کیا، جانشین فرمانده منطقه پدافند هوایی شمال غرب ایران، روز جمعه ۱۰ شهریور از استقرار تجهیزات پدافند هوایی در ۳۰۰ نقطه از مرزهای شمال غرب ایران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، وی که در شهر ارومیه سخن می‌گفت افزود که این تجهیزات «شامل رادار، موشک و سایت‌های جمع‌آوری الکترونیکی است».

رسول رضوانی کیا همچنین با ذکر این که نیروی پدافند هوایی ایران «در برترین شرایط ممکن میان نیروهای مسلح قرار دارد» خبر داد که «تمام نیروهای پدافند هوایی به صورت تمام‌وقت مشغول انجام وظیفه هستند».

وی در ادامه در مورد منطقه شمال غرب ایران گفت که «با توجه به حساسیت منطقه و استقرار چندین یگان نیروهای بیگانه در کشورهای همسایه این منطقه، مرزهای مواصلاتی به طور مدام مورد کنترل بوده و تمام پروازهای بین کشورهای اروپایی و آسیایی توسط این نیروها کنترل می‌شود».

جانشین فرمانده منطقه پدافند هوایی شمال غرب ایران در مورد این یگان‌های «نیروهای بیگانه» و محل‌ دقیق استقرار آنها توضیحی نداد؛ سه کشور همسایه با منطقه شمال غرب ایران کشورهای ترکیه، جمهوری آذربایجان، و عراق هستند.

منطقه شمال غرب ایران تنها ناحیه‌ای نیست که تقویت ظرفیت پدافند هوایی در آن در حال انجام است و ازجمله واحد مرکزی خبر روز ۳۱ مرداد از ساخت بزرگ‌ترین سایت پدافند هوایی جنوب ایران در شهرستان آباده فارس خبر داد.

محمد حسینی، معاون مهندسی پدافند هوایی خاتم‌الانبیا، در این باره به واحد مرکزی خبر گفت که در قرارگاه پدافند هوایی آباده «بیش از ۶ هزار نفر» استخدام می‌شوند و «این طرح تا دوسال آینده به بهره‌برداری می‌رسد».

با افزوده شدن به تعداد گزارش‌های مربوط به حمله احتمالی اسرائیل به تأسیسات هسته‌ای ایران، مقام‌های ایرانی نیز در ماه‌های اخیر همواره از آمادگی نیروهای موشکی و پدافندی خود برای پاسخ‌گویی به چنین حمله‌ای خبر داده‌اند.

در همین رابطه روز ۴ شهریور محمد اسلامی، معاون وزیر دفاع ایران، به خبرگزاری فارس گفت که «سامانه جدید پدافند هوایی برد بلند ایران سال آینده عملیاتی می‌شود» و افزود که با تحویل این سامانه به نیروهای مسلح «می‌توانیم بخش زیادی از ماموریت سامانه اس۳۰۰ را انجام دهیم به گونه‌ای که پوشش پدافند برد بلند ما قبل از ورود سامانه جایگزین اس۳۰۰ نیز تامین شود».

موشک‌های ضدهوایی اس ۳۰۰ موشک‌های دفاعی پیشرفته‌ای هستند که دستیابی ایران به این سامانه می‌تواند در معادلات مربوط به حمله هوایی احتمالی آمریکا یا اسرائیل به تاسیسات هسته‌ای ایران تغییراتی ایجاد کند، اما روسیه تاکنون از تحویل این سیستم موشکی به ایران خودداری کرده‌ است.

صف‌آرایی موشکی و پدافندی میان ایران از یک‌ سو و اسرائیل و هم‌پیمانانش از سوی دیگر از مدت‌ها پیش ادامه داشته‌ و در همین راستا روزنامه آمریکایی «وال‌‌ استریت جورنال» به تازگی خبر داد که پنتاگون در حال احداث یک ایستگاه راداری پدافند موشکی در مکانی مخفی در کشور قطر است.

یک مقام آمریکایی که نامش فاش نشده به این روزنامه گفت که ساخت این ایستگاه بخشی از یک سامانه به شمار می‌آید که منظور از آن دفاع از منافع آمریکا و هم‌پیمانانش علیه موشک‌های ایرانی است.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG