لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ تهران ۰۱:۰۷

عراقچی: مذاکرات کارشناسی بعدی در نیویورک برگزار می‌شود


عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران.
عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، روز شنبه، ۳۰ فروردین‌ماه، از برگزاری مرحله بعدی مذاکرات کارشناسی ایران و گروه ۱+۵ از ۱۵ تا ۱۹ اردیبهشت در نیویورک، آمریکا، خبر داد.

به گزارش واحد مرکزی خبر از ایران، معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزیر خارجه ایران گفت که «این مذاکرات در حاشیه اجلاس کمیته مقدماتی بازنگری ان‌پی‌تی با حضور کارشناسان هسته‌ای و فنی کشورمان و اعضای ۱+۵ انجام می‌شود».

وی افزود که ریاست هیئت ایرانی در این مذاکرات، همانند دوره‌های پیشین، بر عهده حمید بعیدی‌نژاد، مدیرکل سیاسی وزارت امور خارجه، خواهد بود.

آقای عراقچی دستور کار این مذاکرات را ادامه بحث‌های فنی و کارشناسی دانست.

چند روز پس از انجام این مذاکرات کارشناسی، قرار است دور چهارم مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ در وین اتریش برگزار شود که عباس عراقچی تاریخ آن را ۲۳ اردیبهشت اعلام کرده‌ است.

به گزارش واحد مرکزی خبر، معاون وزیر امور خارجه ایران با تأکید بر اهمیت این دوره از مذاکرات افزود: «در این مذاکرات، تدوین و نگارش متن توافق جامع هسته‌ای آغاز می‌شود که کار پیچیده و دشواری است.»

وی دیدار و رایزنی‌های محمدجواد ظریف و کاترین اشتون و مذاکرات دو و چندجانبه گروه‌های مذاکره‌کننده را از برنامه‌های چهارمین دوره مذاکرات وین برشمرد.

طرف‌های مذاکرات، هفته گذشته در وین دیدار کرده و توافق کردند تا «به گام بعدی گفت‌وگوها» وارد شوند.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، ۲۰ فروردین‌ماه در وین گفت که ایران و قدرت‌های جهانی درباره ۵۰ تا ۶۰ درصد از معامله هسته‌ای میان خود به توافق رسیده‌اند.

آقای ظریف در رابطه با این مذاکرات پیش رو، روز ۲۶ فروردین‌ماه در مصاحبه‌ای با خبرگزاری رویترز گفت که در مذاکرات هسته‌ای از«تندروهای داخل ایران» ترسی ندارد.

ایران و ۱+۵ در تاریخ سوم آذرماه به توافقی اولیه در زمینه مناقشه هسته‌ای خود رسیدند و هم‌اینک گام پیش روی دو طرف مذاکره، تهیه پیش‌نویس توافق نهایی است.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، توافق نهایی می‌تواند شامل کاهش تعداد سانتریفیوژهای ایران، تغییر طراحی رآکتورهای جدید در اراک، و اجازه دسترسی‌ بیشتر به بازرسان هسته‌ای سازمان ملل باشد.

قدرت‌های غربی می‌کوشند با ایجاد این محدودیت‌ها از نگرانی‌های خود در قبال برنامه هسته‌ای ایران بکاهند و ایران نیز کوشش دارد از طریق رفع این نگرانی‌ها، شدت تحریم‌ها علیه خود را کاهش دهد.

در همین راستا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز ۲۸ فروردین اعلام کرد که ایران ذخایر اورانیوم ۲۰ درصدی خود را که می‌تواند سریعاً به اورانیوم دارای مصارف نظامی تبدیل شود یک‌سوم کاهش داده است.
XS
SM
MD
LG