لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۵:۳۸

واکنش عراقچی به انتشار یک فایل صوتی از او درباره «حق غنی‌سازی»


عباس عراقچی٬ معاون وزیر امور خارجه و عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران
عضو تیم مذاکره کننده اتمی ایران می‌گوید یک فایل صوتی‌ که از وی در سایت‌ها منتشر شده و حاکی از تاکیدش بر «به رسمیت شناخته نشدن» حق غنی‌سازی ایران از سوی ۱+۵ است٬ «ناقص و تحریف شده» است. وی‌ می‌گوید توافقنامه ژنو حقوق هسته‌ای ایران را به رسمیت شناخته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران٬ ایسنا٬ عباس عراقچی روز چهارشنبه٬ ۲۷ فروردین‌ماه با اشاره به این فایل صوتی٬ گفت: «پخش ناقص و تحریف شده این سخنان در یک جلسه خصوصی تعجب‌آور است و نگرانم که این طور بازی با منافع ملی تا کجا می‌خواهد پیش برود؟»

وی افزود همان طور که حسن روحانی٬ رییس جمهوری ایران در نامه به رهبر جمهوری اسلامی اشاره کرده‌اند٬ «توافق ژنو صراحتا حقوق هسته‌ای کشورمان را به رسمیت شناخته و با پذیرش ادامه غنی‌سازی در ایران٬ حق غنی‌سازی جمهوری اسلامی ایران را تثبیت کرده است».

در فایل صوتی‌‌ که از سخنرانی معاون وزیر امور خارجه ایران در قم در سایت‌های اصولگرایان منتشر شده است، آقای عراقچی می‌گوید: «از اول هم آمریکایی‌ها خدا وکیلی به ما گفتند که ما غنی‌سازی شما را می‌پذیریم٬ ولی نه به عنوان حق٬ چون برای نزدیک‌ترین متحدین خودمان هم نپذیرفته‌ایم».

در ادامه فردی از وی می‌پرسد: «اگر آمریکا حق غنی‌سازی را نمی‌پذیرد٬ پس نامه رییس‌جمهوری به رهبری بلوف بوده است؟» و آقای عراقچی پاسخ می‌دهد: «بین خود ما٬ حتی در سطح رییس جمهوری٬ این کلمه حق و شناسایی حق کمی قروقاطی شده است… این‌که آقای رییس‌جمهور در نامه‌اش نوشته است که حق ما را به رسمیت شناختند٬ ایشان اشتباه کرده‌اند.»

عباس عراقچی روز چهارشنبه می‌گوید که این بخش از سخنانش «تحریف» شده، و از رسانه‌ها خواسته است «در شرایطی که مذاکرات به مراحل حساس و پیچیده کنونی رسیده٬ از اظهارات و ادعاهای بی‌‌پایه و اساسی که مغایر با منافع ملی و در راستای اهداف بیگانگان و دشمنان ایران اسلامی است٬‌ خودداری کنند».

وی همچنین به رسانه‌ها توصیه کرد که منافع ملی کشور و احقاق حقوق هسته‌ای ملت ایران را قربانی اهداف کوتاه مدت سیاسی نکنند.

بحث بر سر حق غنی‌سازی از نخستین روزها پس از توافق ژنو که سوم آذرماه میان ایران و ۱+۵ حاصل شد٬ مورد بحث و نزاع بوده است.

در حالی که مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران تاکید دارند که در این توافقنامه بر حق غنی‌سازی ایران تاکید شده٬ آمریکا بارها گفته است که چنین مسئله‌ای صراحتا در توافقنامه ذکر نشده است. طرف غربی می‌گوید ایران به صورت محدود می‌تواند غنی‌سازی کند و تیم مذاکره کننده ایران این اظهارات را «اعترافی بر حق غنی‌سازی ایران» می‌داند.

از دیگر سو شماری از اصولگرایان در ایران از توافق پیش‌آمده و تعلیق بخشی از فعالیت‌های اتمی در ایران ابراز نارضایتی کرده‌‌ و از جمله نمایندگان اصولگرای مجلس تیم هسته‌ای ایران را به «پنهان‌کاری» متهم کرده‌اند.

در همین خصوص جواد کریمی قدوسی٬ نماینده اصولگرای منتقد دولت پیشتر گفته بود که رهبر جمهوری اسلامی نیز در جلسه‌ای اظهار کرده که بعد از سه بار خواندن توافقنامه ژنو به این نتیجه رسیده که حق غنی‌سازی ایران در آن «نادیده» گرفته شده است.

با این‌حال پیش از دستیابی به توافق در ژنو در آذر‌ماه محمدجواد ظریف٬ وزیر خارجه و رییس تیم مذاکره کننده٬ تاکید کرد که حق غنی‌سازی ایران قابل مذاکره نیست و حسن روحانی نیز اظهار داشت که حق غنی‌سازی در خاک ایران٬ «خط قرمز» جمهوری اسلامی است.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG