لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۳۷

وزیر ارشاد: به خاطر ناراحتی از تحریم اسکار، آرگو را انتخاب کردند


محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی.
هم‌زمان با استقبال وزارت خارجه آمریکا از انتخاب فیلم «آرگو» به عنوان برنده جایزه اسکار، محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی، درباره اهدای اسکار به این فیلم گفت که «آنها به این خاطر که از تحریم اسکار توسط ایران ناراحت بودند آرگو را انتخاب کردند».

فیلم «آرگو» ساخته بن افلک، روز یک‌شنبه، ۶ اسفند، جایزه بهترین فیلم هشتاد و پنجمین دوره جوایز اسکار را دریافت کرد. این فیلم حوادث مربوط به عملیات نجات شش آمریکایی در روزهای گروگان‌گیری کارکنان سفارت آمریکا در تهران و نقش یک مأمور سازمان سیا در فرار آنها از ایران را بازگو می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پاتریک ونترل، جانشین سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز دوشنبه گفت که «ما همگی از برنده شدن این فیلم خوشحالیم» و افزود که وزارت خارجه آمریکا هم که اجازه فیلم‌برداری در ساختمان این وزارتخانه را به فیلم «آرگو» داده‌بود در ساخت این فیلم همکاری داشته است.

در همین حال خبرگزاری فارس خبر می‌دهد که محمد حسینی، وزیر ارشاد اسلامی ایران، روز سه‌شنبه هشتم اسفند در واکنش به دریافت اسکار توسط «آرگو» گفته است: «آنها عصبانی بودند از این که ما امسال به خاطر جسارتی که به ساحت نورانی پیامبر شده بود اسکار را تحریم کرده و شرکت نکردیم، پس به دنبال فیلمی رفتند با مضمونی که مطابق واقع نیست.»

وی افزود: «آرگو یک فیلم ضد ایرانی است و کاملا مشخص است که نه جنبه هنری آن‌چنانی دارد و نه محتوای مورد توجهی، اما بالاخره از ابتدا تبلیغات و سرمایه‌گذاری وسیعی انجام دادند تا جایزه اسکار به این فیلم تعلق بگیرد.»

محمد حسینی در ادامه گفت: «این موارد برای مردم دیگر کشورها حالت فکاهی دارد، اما آنها تبلیغات خود را انجام داده و در پی اثرگذاری میان افکار مردم دنیا هستند. کاملا امسال مشخص بود اسکار جنبه سیاسی دارد و صحه بر این ماجرا اعلام برگزیده‌ها از کاخ سفید است.»

اشاره وی به اعلام برنده جایزه اسکار بهترین فیلم امسال توسط میشل اوباما، همسر رئیس جمهوری آمریکا، است.

«فیلمی متوسط»

در همین حال اصغر فرهادی، کارگردان ایرانی برنده جایزه اسکار، این هفته در گفت‌وگو با «روزنامه بهار» درباره فیلم «آرگو» اظهارنظر کرده و گفت: «فیلم متوسطی است که از نظر سینمایی به‌زودی فراموش خواهد شد اما تصویری که فیلم از مردم ایران می‌دهد در ذهن‌ها می‌ماند و این نکته‌ای است تلخ و تاسف‌انگیز.»

وی افزود که «آنها که فیلم مورد توجه‌شان قرار گرفته، بیش از آن‌ که خود اثر برای‌شان جذاب باشد، طراحی این‌گونه نقشه فرار برای‌شان تازه و هیجان‌انگیز است، در واقع رای‌ها را به همان طراح نقشه فرار باید بدهند تا سازنده این اثر.»

اصغر فرهادی در این مصاحبه همچنین به پرسشی در ارتباط با ادعای جواد شمقدری، رئيس سازمان سينمايی وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مبنی بر این که فیلم «جدایی نادر از سیمین» که اصغر فرهادی با آن به جایزه اسکار دست یافته با لابی‌های آقای شمقدری به این نتیجه رسیده پاسخ داد.

آقای فرهادی در این باره گفت: «قابل پیش‌بینی بود که بعد از آن میزان شادی که مردم، اندیشمندان، سینماگران و فعالان اجتماعی در واکنش به این اتفاق داشتند، حاشیه‌هایی هم ساخته و پرداخته خواهد شد. مشغول فیلم بعدی شدن بهانه خوبی بود برای دور ماندن از این‌گونه حواشی بی‌ارزش.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG