لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۸:۰۸

صدور حکم پرداخت غرامت ایران به خانواده‌های قربانیان انفجار خبار


انفجار در ساختمان‌های مسکونی خبار عربستان باعث کشته شدن ۱۹ نظامی آمریکایی شد.
یک قاضی فدرال آمریکا روز سه‌شنبه دهم بهمن مقرر کرد که خانواده‌های ۱۷ تن از سربازان آمریکایی کشته شده در بمب‌گذاری سال ۹۶ خُبار عربستان که مقام‌های آمریکایی اتهام آن را متوجه ایران کرده‌اند مجازند از حساب‌های بانکی مربوط به ایران غرامت برداشت کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، قاضی کوین کَستل، از دادگاه فدرال منهتن نیویورک، به بانک «توکیو-میتسوبیشی یو.اف.جی» دستور داده است تا بیش از ۲۶۰ هزار دلار را از حساب‌های مختلف مربوط به ایران به خانواده‌های یادشده تحویل دهد و این بانک نیز با این درخواست مخالفت نکرده است.

پیش از این با دستور وزارت خزانه‌داری آمریکا، حساب‌های شرکت‌هایی که با ایران ارتباط داشته‌اند در شعبه نیویورک «بانک توکیو» مسدود شده‌اند؛ شعبه یادشده یکی از واحدهای بانک «توکیو-میتسوبیشی یو.اف.جی» است.

در ۲۵ ژوئن ۱۹۹۶ مجموعه مسکونی خبار در عربستان منفجر شد و در نتیجه این انفجار ۱۹ پرسنل نظامی آمریکا کشته و ۳۷۲ نفر زخمی شدند. مقام‌های مختلف آمریکایی و عربستانی از نیروی قدس، نیروی برون‌مرزی سپاه پاسداران به عنوان عامل اصلی این اقدام تروریستی نام برده‌اند.

حکومت ایران با رد این اتهام، سازمان القاعده را عامل این انفجار دانسته است.

خانواده‌های کشته‌شدگان این انفجار در سال ۲۰۰۶ در دادگاه محلی واشینگتن موفق به دریافت یک حکم غیابی شدند که حکومت ایران را موظف می‌کند بیش از ۲۵۰ میلیون دلار به این خانواده‌ها غرامت بدهد.

این مبلغ بعدها به ۳۳۷ میلیون دلار افزایش یافت اما ایران اعلام کرده که در این خصوص مصونیت دولتی دارد از حضور در دادگاه خودداری کرده است.

ایران تاکنون در دادگاه‌های آمریکایی به طور غیابی محکوم به پرداخت میلیاردها دلار شده‌است اما شاکیان این پرونده‌ها موفقیت زیادی در وصول این مبالغ نداشته‌اند.
XS
SM
MD
LG