لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۰۰

دست کم ۳۷ کشته در حمله انتحاری قندوز افغانستان


پادگان قندوز، ۱۴ مارس ۲۰۱۱.
در پی یک حمله انتحاری در یک مرکز سربازگیری ارتش در شهر قندوز افغانستان دست‌کم ۳۷ نفر کشته و ۴۲ تن دیگر زخمی شدند. در میان کشته‌شدگان این انفجار ۴ کودک نیز به چشم می‌خورند.

بنا بر گزارش‌ها، فردی که به عنوان یکی از متقاضیان پیوستن به ارتش، وارد صف متقاضیان سربازی در قندوز شده‌بود با منفجر کردن جلیقه‌ای حاوی بمب، باعث انفجار بزرگی در میان این گروه شد.

حمدالله دانشی، معاون استاندار قندوز به رویترز گفت که تمامی تلفات در پی یک انفجار رخ داده است و پس از این حمله نیز صدای تیراندازی در منطقه شنیده شده‌است.

همین پادگان اواسط ماه دسامبر نیز شاهد حمله دیگری بود که طی آن هشت سرباز و مأمور پلیس کشته شدند. گروه طالبان مسئولیت آن حمله را بر عهده گرفت.

مخالفان دولت افغانستان همواره سعی کرده‌اند تا با حمله‌های مشابهی به مراکز سربازگیری، جوانان این کشور را از پیوستن به ارتش منصرف کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حمله در پادگان قندوز که روز دوشنبه روی داد، سومین حمله به نیروها و مأموران دولتی در یک ماه اخیر در منطقه قندوز است.

هفته گذشته در شهر قندوز رئیس پلیس این شهر توسط یک بمب‌گذار انتحاری به قتل رسید و استاندار ولایت قندوز نیز در ماه اکتبر سال گذشته کشته شد.

اواسط فوریه نیز بر اثر يک حمله انتحاری در ولايت قندوز دست کم ۲۶ نفر کشته و تعدادی زخمی شدند.

قُندوز و ولایت‌های پیرامون آن از مناطق حضور نیروهای طالبان، القاعده، شبکه حقانی، گروه «حزب اسلامی» و پیکارجویان جنبش اسلامی ازبکستان است و حضور و حملات این گروه‌ها در این مناطق در ماه‌های اخیر رو به افزایش داشته‌است.

استان قندوز از مناطق مهم کشاورزی و ترانزیت در افغانستان است و نیروهای ناتو پس از افزایش حملات پیکارجویان به تدارکاتی که از پاکستان می‌آید، رفت‌وآمدهای تدارکاتی خود در جاده قندوز به شمال را افزایش داده‌اند.
XS
SM
MD
LG