لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۴۴
وزارت خارجه ایالات متحده روز دوشنبه ۲۳ بهمن اعلام کرد که ۵ شرکت و گروه صنعتی ایرانی و شخصی به نام «میلاد جعفری» را به فهرست تحریم‌های خود افزوده است.

ایالات متحده آمریکا همچنین چندین نهاد و شرکت در چین، ونزوئلا، سوریه، بلاروس و سودان را نیز در فهرست تحریم‌های جدید خود قرار داده است.

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید اطلاعات به دست آمده نشان می‌دهد که این شرکت‌ها به ایران، کره شمالی و سوریه تجهیزات و فناوری‌هایی ارائه می‌دهند که می‌تواند در ساخت سلاح‌های کشتار جمعی کاربرد داشته باشد.

وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای در وب‌سایت خود نوشت که بنا بر تصمیم جدید، شرکت صنایع الکترونیک ایران، سازمان صنایع دریایی ایران، گروه صنعتی شهید باکری، گروه صنعتی شهید ستاری، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران، و شخصی به نام «میلاد جعفری» در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته‌اند.

این بیانیه می‌افزاید که دلیل این تصمیم این است که این نهادها یا افراد «در اشاعه جنگ‌افزار هسته‌ای دست دارند یا خطر آن وجود دارد که در اشاعه این سلاح‌ها، یا روش‌های حمله با این سلاح‌ها، ازجمله ساخت موشک‌هایی که سلاح اتمی حمل می‌کنند، مشارکت داشته باشند.»

مقامات آمریکایی روز ۱۳ بهمن سال گذشته علیه میلاد جعفری که شهروند ایران است به اتهام صدور فلزات ویژه به ایران اعلام جرم کرده‌بودند.

به گفته وزارت دادگستری ایالات متحده، این فرد با نادیده گرفتن تحریم‌های آمریکا علیه ایران فلزاتی را که می‌تواند در فعالیت‌های ساخت موشک‌های بالیستیک جمهوری اسلامی کاربرد داشته باشد از طریق شرکت‌هایی در ترکیه به چند نهاد ایرانی صادر می‌کرده ‌است.

تحریم شرکت‌های چینی در ارتباط با ایران

درراستای تصمیمات جدید تحریمی علیه ایران، آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که چند شرکت و تاجر چینی را بخاطر نقض تحریم‌های تسلیحاتی آمریکا برای متوقف کردن برنامه موشکی ایران تحریم کرده‌است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «لی فنگ وی» تبعه چینی که با نام مستعار «کارل لی» نیز مشهور است به‌خاطر ارسال تجهیزات و مواد مورد نیاز برای ساخت موشک به ایران در فهرست سیاه آمریکا قرار گرفته است. این برای سومین بار از سال ۲۰۰۶ است که نام وی در نشریه فدرال رجیستر که دستورالعمل‌ها، قوانین و بیانیه‌های دولتی آمریکا را منتشر می‌کند، برده می‌شود.

در بیانیه جدید گفته شده‌است که آقای «لی» و شرکت «صنایع سانی دالیان» تحریم‌ها و قوانین آمریکا برای جلوگیری از گسترش برنامه موشکی برخی کشورها را نقض کرده است.

آقای لی، شرکت سانی دالیان، بهمراه شرکت «پلی‌تکنالاجیز» بخاطر نقض تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران، کره شمالی و سوریه در فهرست سیاه آمریکا قرار گرفته‌اند.

شرکت‌های «بی اس تی تکنالاجی» و «سی‌پی‌او آی‌ای‌سی» چین نیز در لیست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند.

بر اساس نوشته «فدرال رجیستر» تصمیم تحریم این شرکت‌ها ۲۰ دسامبر سال گذشته گرفته شده و از ۵ فوریه (هفته گذشته) به اجرا گذاشته شده است.

«هوا چون ینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین طی بیانیه‌ای که روز دوشنبه در وب‌سایت رسمی این وزارتخانه منتشر شده است به تحریم‌های آمریکا واکنش نشان داده و گفته است که این تصمیم آمریکا قواعد روابط بین المللی را به شدت نقض کرده و بر خلاف منافع چین است».

به‌گفته وی، چین از آمریکا می‌خواهد که سریعا «سیاست اشتباه» خود را تصحیح کند این تحریم‌های «غیر منطقی» علیه افراد و شرکت‌های چینی را لغو نماید.

در بیانیه منتشر شده، گفته می‌شود که این اقدام بر روابط دوجانبه آمریکا و چین تاثیر خواهد گذاشت.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در سال ۲۰۰۶ نیز آقای «لی» را به‌خاطر ارسال تجهیزاتی به ایران که استفاده نظامی دارند، از دسترسی به سیستم مالی آمریکا محروم کرد. آقای «لی» این اتهامات را رد کرده است.

سه سال بعد دوباره دادگاهی در آمریکا آقای «لی» و یک شرکت چینی را به استفاده از نام‌ها و اسناد جعلی برای انتقال پول به ایران از طریق بانک‌های آمریکا متهم کرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکنون با تصویب چهار قطعنامه تحریم‌هایی علیه ایران وضع کرده و از جمهوری اسلامی خواسته است به فعالیت‌های حساس هسته‌ای خود که می‌تواند در تولید جنگ‌افزارهای هسته‌ای نیز کاربرد داشته‌باشد پایان بخشد.

آمریکا و اتحادیه اروپا نیز در همین راستا تحریم‌های مضاعف جداگانه‌ای را علیه ایران وضع کرده‌اند. جمهوری اسلامی ایران نگرانی‌ها در این زمینه را بی‌اساس می‌داند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG