لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۰۷:۴۰

پرتاب سه موشک توسط کره شمالی به سوی دریای ژاپن


وزارت دفاع کره جنوبی روز شنبه ۲۸ اردیبهشت خبر داد که کره شمالی در این روز سه موشک کوتاه‌برد به سمت شرق شبه‌جزیره کره و به سوی آب‌های دریای ژاپن پرتاب کرده‌است.

«کیم مین-سئوک»، سخنگوی وزارت دفاع کره جنوبی، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که دو فروند از این موشک‌ها بامداد شنبه و یک فروند دیگر در بعد از ظهر پرتاب شده و قصد پیونگ‌یانگ از این کار هنوز مشخص نیست.

این وزارتخانه، اطلاعات بیشتری در مورد این موشک‌ها نداد و نوع آنها را نیز مشخص نکرد اما سخنگوی وزارت دفاع کره جنوبی گفت که کشورش «هرگونه اقدام تحریک‌آمیز» کره شمالی را «به دقت» دنبال می‌کند.

روزنامه «وال استریت جورنال» نیز خبر داد که دولت کره جنوبی روز شنبه برای بررسی مسئله پرتاب سه موشک توسط کره شمالی جلسه‌ای فوری تشکیل داده‌است.

این روزنامه در ادامه نوشت که به گفته تحلیلگران، پرتاب این سه موشک احتمالاً نوعی اعتراض به رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی است که اوایل این هفته برگزار شد. به گفته این تحلیلگران پیونگ‌یانگ هم‌چنین می‌کوشد با این اقدامات، در گفت‌وگوهای احتمالی بعدی با آمریکا منافع بیشتری را از طرف مقابل به‌دست بیاورد.

کره شمالی در ماه‌های اخیر تهدید کرده‌است که ممکن است اهدافی را در ایالات متحده و کره جنوبی هدف قرار دهد که این امر تنش در شبه جزیره کره را به طور قابل توجهی افزایش داده است.

کره شمالی اما طی هفته‌های گذشته دو فروند از موشک‌های آماده پرتاب خود از نوع «موسودان» را از پایگاهی در ساحل شرقی کشور برچید که این اقدام مقداری از تنش در شبه جزیره کاسته‌بود.

موشک‌های موسودان ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ کیلومتر برد دارند و می‌توانند از خاک کره شمالی جزایر گوآم متعلق به آمریکا را هدف قرار دهند.

هفته گذشته، کره شمالی از برکناری «کیم کیوک-سیک»، وزیر دفاع این کشور، و جایگزینی او با یک ژنرال جوان به نام «جانگ جونگ-نام» خبر داد. این‌که آیا پرتاب سه موشک در روز شنبه با این امر ارتباطی دارد مشخص نیست.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG