لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۴۹

کره شمالی توافق هسته‌ای خود با آمریکا را لغو کرد


تصویری تلویزیونی از موشک کره شمالی که دو دقیقه پس از پرتاب سقوط کرد. ۱۳ آوریل ۲۰۱۲.
کره شمالی اعلام کرد که توافق هسته‌ای خود با آمریکا را که ۲۹ فوریه بین دو طرف امضا شده‌ بود لغو کرده‌ است و قطع کمک غذایی آمریکا به کره شمالی را «اقدام خصمانه» تلقی می‌کند.

قطع کمک غذایی واشینگتن به پیونگ‌یانگ پس از آن صورت گرفت که کره شمالی جمعه گذشته موشک ماهواره‌بری را به سوی مدار زمین پرتاب کرد؛ این موشک اما دقایقی پس از پرتاب سرنگون شد.

کشورهای غربی و چند کشور همسایه کره شمالی با پرتاب موشک «اونها-۳» مخالف بودند، چرا که می‌گفتند این موشک می‌تواند برای اهداف نظامی هم به‌کار رود، اما پیونگ‌یانگ می‌گوید که قصد داشت با این موشک ماهواره هواشناسی «کوانگ میونگ سونگ ۳» را در مدار زمین قرار دهد.

خبرگزاری دولتی کره شمالی روز چهارشنبه اعلام کرد که این کشور توافق هسته‌ای فوریه خود با آمریکا را لغو کرده‌ و افزود که «ما با لغو کردن این توافق، اکنون قادر شده‌ایم تا گام‌های تلافی‌جویانه لازم را برداریم»، اما در مورد جزئیات این «اقدام‌ها» توضیحی نداد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، بسیاری از تحلیل‌گران می‌گویند که این «گام‌های تلافی‌جویانه» احتمالاً به انجام آزمایش سوم یک دستگاه هسته‌ای توسط پیونگ‌یانگ اشاره دارد که ممکن است این بار با اورانیوم غنی‌شده انجام شود.

برپایه توافق ماه فوریه قرار بود کره شمالی آزمایش‌های هسته‌ای، غنی‌سازی اورانیوم و پرتاب موشک‌های دوربرد را متوقف کند و آمریکا و هم‌پیمانانش هم‌اینک می‌گویند که پرتاب موشک «اونها-۳» به نوعی آزمایش یک موشک دوربرد است که در لوای پرتاب ماهواره هواشناسی انجام شده‌است.

پس از انجام عملیات ناموفق پرتاب موشک کره شمالی در تاریخ ۱۳ آوریل، ۲۵ فروردین، سازمان ملل به سرعت این اقدام را محکوم کرد، و پیونگ‌یانگ روز چهارشنبه همچنین اعلام کرد که این محکومیت سازمان ملل را نمی‌پذیرد.

برنامه موشکی کره شمالی مدت‌هاست که باعث نگرانی کره جنوبی و هم‌پیمانان این کشور شده ‌است. دوستان کره شمالی مانند چین و روسیه هم به برنامه موشکی کره شمالی انتقاد دارند و از این کشور خواسته‌اند برنامه‌های دستیابی به موشک‌های قاره‌پیما را دنبال نکند.

پرتاب و سقوط موشک دوربرد کره شمالی در آستانه صدمین زادروز کیم‌ ایل سونگ، بنیان‌گذار کره شمالی، صورت گرفته‌ است.

ارتش کره شمالی در ادامه مراسم بزرگداشت صدمین سالروز تولد کیم ایل سونگ روز یک‌شنبه در پیونگ‌یانگ رژه رفت.
XS
SM
MD
LG