لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۱۰
در پی خبر احتمال نزدیک بودن پایان درگیری‌های شش‌ماهه لیبی، بهای نفت در بازارهای جهانی کاهش یافت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، قیمت نفت خام برنت مربوط به ماه اکتبر، روز دوشنبه با بیش از ۳ دلار کاهش به حدود ۱۰۵ دلار در هر بشکه رسید و بهای نفت قابل فروش برای ماه سپتامبر نیز با ۲۵ سنت کاهش به حدود ۸۲ دلار تنزل کرد. خبرگزاری رویترز از کاهش دو دلاری قیمت نفت و فروش ۱۰۶ دلاری آن از روز دوشنبه خبر می‌دهد.

مخالفان مسلح معمر قذافی از بامداد دوشنبه موفق شده‌اند تا بخش اعظم طرابلس، پایتخت این کشور، را تحت کنترل خود درآورند و بنا بر گزارش‌ها هم‌اینک نبردی سنگین در اطراف قرارگاه اصلی معمر قذافی در جریان است و تانک‌های دولتی بخش‌هایی از پایتخت را گلوله‌باران می‌کنند.

لیبی پیش از آغاز جنگ داخلی ۱٫۶ میلیون بشکه نفت در روز صادر می‌کرد که این مقدار، در حدود دو درصد از بازار نفت جهان را به خود اختصاص می‌داد. لیبی اولین کشور مسلمان عضو اوپک است که در جریان «بهار عربی» تغییر احتمالی رژیم را تجربه می‌کند.

نفت لیبی از کیفیت بالایی برخوردار است و بیشتر بازار صادراتی آن، کشورهای اروپایی هستند به طوری که ایتالیا یک‌چهارم از نفت وارداتی خود را از لیبی وارد می‌کرد.

گزارش‌ها حاکی است بخشی از زیرساخت‌های صنعت نفت لیبی در جریان درگیری‌های ماه‌های اخیر آسیب دیده‌است و سرمایه‌گذاران هم‌اینک در حال بررسی مدت زمانی هستند که برای بازگشت تولیدات نفت لیبی به بازار نیاز خواهد بود.

پیش از این در ماه فوریه سقوط ارزش دلار و ناآرامی‌ها در خاورمیانه باعث شده‌بود تا بهای نفت از مرز ۱۲۰ دلار در هر بشکه نیز فراتر برود که قیمت نفت از سه سال پیش تاکنون، تا این میزان افزایش نداشت.

با وجود کاهش نگرانی‌ها از طولانی شدن قطع صادرات نفت لیبی که باعث افت قیمت نفت از روز دوشنبه شده‌است، کارشناسان نفتی به خبرگزاری رویترز گفتند که هم‌اینک نگرانی دیگری در راه است و آن احتمال قطع صادرات نفتی سوریه در آینده‌ای نزدیک است.

کارشناسان می‌گویند این نگرانی می‌تواند باعث شود تا بهای نفت در محدوده‌های کنونی نوسان کند و از افت شدید قیمت نفت در آینده نزدیک جلوگیری شود.

ایالات متحده از روز پنج‌شنبه تحریم‌هایی را علیه نفت سوریه وضع کرده‌است اما اتحادیه اروپا که از آسیب زدن به اقتصاد خود نگرانند موضوع تحریم نفت سوریه را با احتیاط بیشتری بررسی می‌کنند.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG