لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ تهران ۰۶:۲۲

«حضور روحانی و نتانیاهو» در نشست جهانی داووس، ۲۰۱۴


سازمان‌دهندگان نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس روز جمعه، بیستم دی، اعلام کردند که حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، هر دو قرار است در نشست آتی این مجمع شرکت کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، میشله میشلر، سخنگوی مجمع جهانی اقتصاد، این خبر را اعلام کرده، اما گفت که زمان دقیق حضور روحانی و نتانیاهو در نشست هفته آینده به همراه انتشار فهرست کامل مدعوین مشخص می‌شود.

خبرگزاری مهر نیز روز جمعه از حضور حسن روحانی در نشست آتی داووس خبر داد و در این باره نوشت: «گفته می‌شود چندی پیش دبیر اجرایی اجلاس مجمع جهانی اقتصاد، با حضور در تهران شخصاً دعوت‌نامه رئیس جمهور را به نهاد ریاست‌ جمهوری آورد و حالا خبر می‌رسد دولت در تدارک این سفر است.»

این نخستین سفر اروپایی حسن روحانی از زمان تصدی وی در مقام ریاست‌ جمهوری ایران خواهد بود.

آقای روحانی از زمان آغاز کار دولت یازدهم سفری به بیشکک قرقیزستان برای شرکت در اجلاس سران شانگهای داشته و پس از آن برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده‌ بود.

چهل‌ و چهارمین نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد امسال ۲۲ تا ۲۵ ژانویه با حضور ۲۰۰۰ تن از رهبران سیاسی و تجارتی، دانشگاهیان، و فعالان جامعه مدنی در تفریحگاه زمستانی داووس در کشور سوئیس برگزار می‌شود.

موضوع امسال این نشست «شکل‌دهی دوباره به جهان: نتایجی برای جامعه، سیاست و تجارت» است.

این مجمع جهانی کار خود را از ژانویه سال ۱۹۷۱ آغاز کرده‌ است و هدف خود را بهبود وضعیت بازرگانی و صنعت جهانی از طریق گرد هم آوردن سران سیاسی، اقتصادی، و علمی جهان عنوان کرده‌ است.

پیش از این، محمد خاتمی، رئیس جمهوری وقت ایران، در سی‌وهشتمین نشست مجمع جهانی اقتصاد شرکت کرده‌ بود، اما به هنگام برگزاری چهل‌ و یکمین نشست این مجمع خبر رسید که در آن سال هیچ‌ یک از مقام‌های ایرانی به این نشست جهانی دعوت نشده‌اند.

خبرگزاری ایلنا در آن زمان در مورد علت عدم دعوت از ایران نوشت: «به نظر می‌رسد که مسائل سیاسی و ادامه روند تقابل با ایران در این امر دخیل باشد.»

نشست امسال داووس همزمان شده‌ است با کنفرانس صلح سوریه که آن هم قرار است در شهرهای مونرو و ژنو سوئیس برگزار شود.

بر سر مسئله دعوت از ایران برای شرکت در کنفرانس صلح سوریه مناقشه‌ای جریان دارد و آخرین خبرها حاکی است که وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه قرار است روز ۲۳ دی‌ماه در دیدار خود، درباره دعوت از ایران به این کنفرانس نیز تصمیم بگیرند.
XS
SM
MD
LG