لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۷:۴۳

صالحی: انتظار نداشتیم اروپا به سادگی تحت تأثیر بازی آمریکا قرار گیرد


علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران
علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران، نسبت به موضع اتحادیه اروپا درخصوص اتهام دست داشتن ایران در «طرح ترور» سفیر عربستان، ابراز «تأسف عمیق» کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، وزیر خارجه ایران در این مورد افزود: «با وجود سیاستمداران باتجربه در اروپا انتظار نداشتیم به این سادگی تحت تأثیر این بازی آمریکا قرار گیرند.»

ایالات متحده آمریکا دو شهروند ایرانی را به تلاش برای ترور سفیر عربستان در واشینگتن و همچنین بمب‌گذاری در سفارتخانه‌های عربستان و اسرائیل در همین شهر متهم کرده‌است. مقام‌های جمهوری اسلامی ایران به شدت اتهامات وارد شده از سوی آمریکا را رد کرده‌اند.

در این رابطه اتحادیه اروپا روز جمعه از تحریم دارایی‌های پنج نفر در ارتباط با اتهام «توطئه ترور» سفیر عربستان در واشینگتن خبر داد. پیشتر بریتانیا، آمریکا و کانادا نیز از اعمال تحریم علیه پنج فرد ایرانی خبر داده بودند.

علی‌اکبر صالحی که روز دوشنبه در همایشی با نام «همایش ملی روابط ایران و اتحادیه اروپا» در در محل دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران سخن می‌گفت، در ادامه اظهار داشت: «از اتحادیه اروپایی انتظار داریم که سیاست خارجی مستقلی را در پیش گیرد و اجازه ندهد رژیم صهیونیستی و آمریکا از ظرفیت نهادهای اروپایی برای ایجاد دشمنی با ایران سوء استفاده کنند.»

«اتحادیه اروپا رویکردی غیردوستانه دارد؛ خواستار رفع موانع با اروپا هستیم»

به گزارش فارس، رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در ادامه سخنانش اتحادیه اروپا را متهم به «بی‌صداقتی» کرد و گفت: «اتحادیه اروپایی با خارج کردن نام گروهک تروریستی منافقین از فهرست گروه‌های تروریستی خود و پناه دادن به گروهک پژاک، رویکرد غیردوستانه و غیرمنطقی خود در مقوله مبارزه با تروریسم را به نمایش گذاشته و با چنین اقدامات نسنجیده‌ای، ضربه دیگری به اعتبار خود زده و نشان داد که در مبارزه با تروریسم صداقت ندارد.»

سازمان مجاهدین خلق که در ادبیات جمهوری اسلامی از آن با نام «منافقین» یاد می‌شود از سوی ایران و ایالات متحده در شمار گروه‌های تروریستی به حساب می‌آید، اما اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۹ نام این سازمان را از فهرست گروه‌های تروریستی این اتحادیه حذف کرد.

وزیر خارجه ایران در مورد این گفته خود که اتحادیه اروپا به گروه پژاک، حزب حیات آزاد کردستان، «پناه» می‌دهد جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

با وجود اظهارات فوق، علی‌اکبر صالحی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه «ما خواستار رفع موانع موجود در روابط با اتحادیه اروپایی هستیم»، گفت: «باور ما این است که دو طرف ظرفیت‌های زیادی برای تغییر شرایط موجود و گسترش روابط دارند.»

وی افزود: «ما به دنبال داشتن رابطه بهتر با اروپا هستیم. ملت ایران هیچ گاه با مردم اروپا مشکلی نداشته و تاکنون هیچ خسارتی از جانب ایران به اروپا وارد نشده‌است.»

علی‌اکبر صالحی هم‌چنین ابراز امیدواری کرد که «روابط ایران و اروپا به تدریج عادی شود» و گفت «برای بهبود روابط به رایزنی مستمر و صبر و حوصله نیاز داریم.»
XS
SM
MD
LG