لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ تهران ۱۲:۲۵

وزارت خارجه آمریکا: قصد ارائه پیشنهاد جدید هسته‌ای به ایران نداریم


جن سیکی، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خبر داد که ایالات متحده قصد ندارد در واکنش به انتخاب حسن روحانی به ریاست‌ جمهوری ایران، پیشنهاد هسته‌ای جدیدی را به ایران ارائه کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جن ساکی روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که ایالات متحده آماده انجام گفت‌وگوهای تازه هسته‌ای با ایران است، اما افزود که واشینگتن و هم‌پیمانانش نخست باید پاسخی درخصوص پیشنهادی که ماه آوریل داشته‌اند از طرف ایران دریافت کنند.

حسن روحانی که طی هفته جاری برنده انتخابات ریاست‌ جمهوری ایران شد، در سخنانش مواضع نرم‌تری نسبت به مناقشه هسته‌ای با غرب از خود نشان داده است.

با وجود آن که تصمیم در زمینه رویکرد هسته‌ای ایران در حوزه اختیارات رهبر جمهوری اسلامی است، اما این تحول جدید امیدهایی را در برخی محافل نسبت به حرکت به سمت حل و فصل مناقشه هسته‌ای ایران با غرب به‌ وجود آورده است.

در این خصوص اما عباس عراقچی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز سه‌شنبه در نشست خبری هفتگی خود تأکید کرد که «قطعاً اصول و ارزش‌های سیاست خارجی ایران تغییرناپذیر است».

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، وی در پاسخ به پرسش خبرنگاری که از وی پرسید «بسیاری از کشورها پس از انتخاب آقای روحانی به عنوان رئیس‌ جمهور منتخب ایران، این گونه القا می‌کنند که قرار است سیاست خارجی دستخوش تغییرات شود»، گفت: «فکر می‌کنم مصاحبه مطبوعاتی آقای روحانی که روز دوشنبه برگزار شد همه مسائل را روشن کرد.»

عباس عراقچی افزود: «کاملا واضح است سیاست خارجی ایران از اصول خاص خود پیروی می‌کند و مبتنی بر ارزش‌های انقلاب اسلامی، منافع ملی و ارشادات مقام معظم رهبری است، اما نحوه برخورد با مسائل سیاست خارجی در دولت‌های مختلف سبک و سیاق متفاوت خود را دارد.»

وی در ادامه گفت: «قطعاً اصول و ارزش‌های سیاست خارجی ایران تغییرناپذیر است و آن چه در عمل تغییر می‌کند سبک و شیوه اجرای این اصول و سیاست‌هاست و مطمئنا همان‌ طور که آقای روحانی گفتند آن چه ملاک و معیار است حقوق ملت ایران است که در هر شرایطی دولت‌ها خود را موظف به دفاع و صیانت از آن می‌کنند.»

آمریکا و هم‌پیمانانش در مذاکرات دوروزه گروه ۱+۵ با ایران که ۱۷ فروردین، ششم آوریل، در آلماتی قزاقستان بدون دستیابی به توافقی به پایان رسید به ایران پیشنهاد کردند که در مقابل برخی همکاری‌های ایران با درخواست‌های آنان، از تحریم‌ها علیه ایران بکاهند.

کشورهای عضو گروه ۱+۵ خواهان اقدام ایران در توقف غنی‌سازی اورانیوم ۲۰ درصدی هستند و معتقدند ایران برای اعتمادسازی اول باید غنی‌سازی ۲۰ درصدی را متوقف کند.

به نوشته آسوشیتدپرس، کشورهای عضو گروه ۱+۵ پیشنهاد کرده‌اند در مقابل توقف غنی‌سازی ۲۰ درصدی تحریم بر طلا و مبادله مواد پتروشیمی را لغو خواهند کرد. اما ایران خواهان اقدام‌های اساسی‌تر جامعه بین‌الملل برای رفع تحریم‌هاست.

در این زمینه یک مقام ارشد آمریکایی که نخواسته نامش فاش شود روز ۱۸ فروردین به خبرگزاری فرانسه گفت: «ایرانی‌ها پیشنهادهای حداقلی می‌دهند ولی توقع اقدام متقابل خیلی بزرگ و کاملا بی‌تناسب دارند.»

غرب نسبت به برنامه اتمی ایران مظنون است و می‌گوید که تهران درصدد دستیابی به سلاح هسته‌ای است، اتهامی که ایران آن را رد می‌کند.
XS
SM
MD
LG