لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۵:۱۶

گروه تحقیق: موشک روسی جدایی‌طلبان شرق اوکراین، هواپیمای مالزی را منفجر کرد


هواپیمای بازسازی شده

گروه تحقیق درباره منفجر شدن هواپیمای مسافربری شرکت هوایی مالزی بر فراز اوکراین، اعلام کرد که این هواپیما با شلیک یک فروند موشک باک (BUK) ساخت روسیه و از منطقه تحت کنترل شورشیان جدایی‌طلب در شرق اوکراین، منهدم شده است.

روسیه این مسئله را به شدت تکذیب کرده است.

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

اما فرد وستربک، رئیس گروه مشترک تحقیقات، چهارشنبه هفتم مهر اعلام کرد که یافته‌های جامع این گروه نشان می‌دهد که تمام احتمالات دیگر درباره انفجار هواپیمای مسافربری خطوط هوایی مالزی کنار گذاشته می‌شود.

هواپیمای مسافربری شماره ام‌اچ-۱۷خطوط هوایی مالزی با ۲۹۸ مسافر و خدمه که روز ۲۶ تیر ۱۳۹۳ از آمستردام پایتخت هلند به مقصد کوالالامپور پایتخت مالزی پرواز می‌کرد، در آسمان اوکراین منهدم شد و تمام سرنشینان آن کشته شدند.

از بدو این حادثه، دولت اوکراین، شبه نظامیان جدایی‌طلب طرفدار روسیه در شرق این کشور را مسئول این سانحه معرفی کرد اما جدایی‌طلبان و روسیه با رد این اتهام، متقابلا دولت اوکراین را مسئول این سانحه می‌دانستند.

شبیه‌سازی انهدام هواپیما با موشک باک
شبیه‌سازی انهدام هواپیما با موشک باک

دولت آمریکا نیز از ابتدا جدایی‌طلبان شرق اوکراین را که از سوی روسیه حمایت می‌شوند، مسئول این فاجعه می‌دانست.

بیشتر سرنشینان هواپیمای ام‌اچ-۱۷ از اتباع هلند بودند.

فرد وستربک، رئیس تیم تحقیقات که دادستان کل هلند است نیز ابراز امیدواری کرده تا مسببان این حادثه به دست عدالت سپرده شوند.

رادیو اروپای آزاد / رادیو آزادی گزارش داده که تیم تحقیقات همچنین به این نتیجه رسیده که سیستم موشکی باک که هواپیما توسط آن سرنگون شد، مدت کوتاهی پیش از حادثه از روسیه وارد اوکراین شد و پس از آن نیز مجددا به داخل روسیه منتقل شد.

مسئولان تیم تحقیقاتی اعلام کرده‌اند که اطلاعات منتشر شده، تمام یافته‌های این تیم نیست و مشخص نیست که این گروه تا کی به کار خود ادامه می‌دهد.

اما ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، گفته که در این گزارش، به «شواهد غیر قابل بحث» مسکو در دفاع از خود «بی‌توجه» بوده است.

روسیه تاکید کرده که یافته‌های گروه تحقیق، «جانبدارانه» و «با انگیزه سیاسی» بوده است.

بخشی از بدنه هواپیمای منفجرشده
بخشی از بدنه هواپیمای منفجرشده

ویکتور یانوکویچ، رئیس جمهور طرفدار روسیه اوکراین، در اسفند ۱۳۹۲ و پس از مدتها اعتراض و تظاهرات معترضان، سقوط کرد. آقای یانوکویچ پس از آن به روسیه گریخت.

به دنبال این مسئله، تعدادی از اتباع روس‌تبار شرق اوکراین، با حمایت روسیه و تشکیل گروه‌های شبه نظامی خواستار جدایی مناطق شرقی اوکراین از این کشور شدند.

روسیه نیز پس از مدتی با مداخله مسلحانه در شبه جزیره کریمه، این منطقه را از خاک اوکراین جدا و آن را به خود ملحق کرد.

آمریکا و اتحادیه اروپا در مخالفت با این مسئله، تحریم‌هایی را علیه روسیه وضع کردند.

XS
SM
MD
LG