لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۵:۴۸

اتهامات رضا شاهینی؛ اعتراضات سال ۸۸، همکاری با صدای آمریکا و توهین به مقدسات


رضا (رابین) شاهینی ساکن سن‌دیه‌گو در ایالت کالیفرنیا ۲۱ تیرماه توسط ماموران امنیتی در منزل مادرش در گرگان بازداشت شد.

یک «منبع آگاه» به پرونده رضا (رابین) شاهینی، شهروند ایرانی – آمریکایی که از ۲۱ تیر ۱۳۹۵ در گرگان بازداشت شده، به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفته است که با اتمام بازجویی‌های او، پرونده آقای شاهینی روز ۲۳ مرداد به شعبه یکم دادسرای عمومی و انقلاب گرگان فرستاده شد.

این منبع آگاه گفته که وکیل رضا (رابین) شاهینی هنوز اجازه مطالعه پرونده را نیافته است.

«اقدام علیه امنیت ملی، حضور در اعتراضات سال ۸۸، همکاری با تلویزیون صدای آمریکا و توهین به مقدسات در فضای مجازی (فیسبوک)» اتهامات آقای شاهینی عنوان شده است.

رضا (رابین) شاهینی ساکن سن‌دیه‌گو در ایالت کالیفرنیا ۲۱ تیرماه توسط ماموران امنیتی در منزل مادرش در گرگان بازداشت شد.

دوست دختر آقای شاهینی به رادیو فردا گفته که دوست پسرش «اوایل خردادماه گذشته، برای دیدار با مادر بیمارش به ایران سفر کرده بود» اما «ماموران امنیتی روز ۲۱ تیرماه به منزل مادری او در گرگان مراجعه کرده و پس از بازرسی منزل و توقیف وسایل شخصی او از جمله کامپیوتر و تلفن همراه، رضا شاهینی را بازداشت کردند».

جمهوری اسلامی در زمینه بازداشت اشخاص دوتابعیتی، سابقه‌ای طولانی دارد.

در حال حاضر هویت چند شهروند دوتابعیتی بازداشتی در ایران مشخص است از جمله نازنین زاغری‌-رتکلیف، ایرانی‌ - بریتانیایی، بازداشت‌شده در فروردین ماه، که برای بنیاد تامسون رویترز (سازمانی وابسته به خبرگزاری رویترز) کار می‌کرد.

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، روز ۲۶ مرداد هم اعلام کرد یک شهروند دوتابعیتی در هفته گذشته در تهران «به اتهام جاسوسی برای سرویس جاسوسی انگلیس» بازداشت شده است.

وزارت امور خارجه بریتانیا در تیرماه سال جاری به شهروندان خود، به ویژه شهروندان ایرانی - ‌بریتانیایی هشدار داد که سفر به ایران ممکن است آنها را در خطر بازداشت قرار دهد.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز بهمن‌ماه سال پیش هشدار مشابهی را و مانند بریتانیا به ویژه برای شهروندان دوتابعیتی، صادر کرده بود.

XS
SM
MD
LG