لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ تیر ۱۴۰۱ تهران ۱۱:۵۳

مخالفان سوری: حکومت اسد در حمله به یک شهر از گاز شیمیایی استفاده کرده است


تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، افرادی را که ظاهرا تحت تاثیر گاز شیمیایی قرار گرفته‌اند، نشان می‌دهد.

مخالفان دولت سوریه می‌گویند که یک هلی‌کوپتر نظامی از گاز شیمیایی برای بمباران مناطق تحت کنترل آنها استفاده کرده است.

ائتلاف ملی سوریه، از گروه‌های مخالف، اعلام کرده که دولت بشار اسد عامل این حمله بوده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک سخنگوی دفاع مدنی سوریه هم گزارش داده که یک هلی‌کوپتر نظامی روز سه‌شنبه ۱۲ مرداد بمب‌های شیمیایی را روی شهر «سراقب» در استان ادلب که در اختیار مخالفان بشار اسد است، انداخت.

مخالفان بشار اسد می‌گویند که این بمب‌ها احتمالا حاوی گاز سمی کلر بودند و ۳۳ نفر که بیشترشان زن و کودک بودند، بر اثر استنشاق آن مسموم شده‌اند.

رویترز می‌گوید دولت سوریه و روسیه که از ارتش این کشور حمایت نظامی می‌کند، هنوز واکنشی به این گزارش نشان نداده‌اند اما رییس جمهوری سوریه، پیشتر، هرگونه استفاده از سلاح شیمیایی علیه مخالفانش را رد کرده بود.

درگیری در دو استان حلب و ادلب که بخش‌های وسیعی از آن در کنترل گروه‌های مخالف دولت سوریه قرار دارند، در هفته‌های اخیر شدت گرفته است.

این دو استان در کنار یکدیگر قرار دارند.

حلب که بزرگترین شهر سوریه و قطب اقتصادی این کشور به شمار می‌آمد، از سال ۲۰۱۲ به دو منطقه تحت کنترل دولت و مخالفانش تقسیم شده است.

اما در هفته‌های اخیر، ارتش سوریه با کمک حامیانش موفق شده مناطق تحت کنترل مخالفان را به محاصره درآورد.

این در حالی است که ائتلافی از مخالفان دولت از روز یکشنبه ضدحمله وسیعی برای شکستن این محاصره آغاز کرده‌اند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده که نیروی هوایی سوریه شامگاه دوشنبه، حملات وسیعی علیه مخالفان در اطراف حلب انجام داد و این حملات باعث شد پیشروی شورشیان کند شود.

دیدبان حقوق بشر سوریه اعلام کرده که در سایه این حملات، نیروهای ارتش سوریه توانستند پنج موضع از هشت موضعی که از روز یکشنبه از دست داده بودند، بازپس بگیرند.

این حملات علیرغم درخواست اخیر جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا از روسیه برای «خویشتن‌داری» در قبال بحران سوریه انجام شده است.

دیدن نظرات (۳۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG