لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۵۲

نیروی دریایی آمریکا: ملوانان بازداشت‌شده اطلاعات حساسی به ایران داده‌اند


آمریکا و حقوقدانان بین‌المللی معتقدند که بازداشت این ملوانان توسط ایران، بر خلاف حقوق بین‌الملل بوده است.

نیروی دریایی آمریکا می‌گوید ملوانانی که برای مدتی در خلیج فارس از سوی نیروی دریایی سپاه پاسداران بازداشت شده بودند، اطلاعات حساسی به مقام‌های ایرانی داده‌اند.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۱۰ تیر و به نقل از گزارش تحقیقی نیروی دریایی آمریکا نوشته است: ملوانان در کمتر از ۲۴ ساعتی که بازداشت بودند، اطلاعات حساسی به نیروهای نظامی جمهوری اسلامی داده‌اند.

پسورد تلفن‌ها و لپ‌تاپ‌های همراه ملوانان و قابلیت‌های فنی و نظامی قایق‌های پیشرفته‌ای که سوار بودند، از جمله این اطلاعات بوده است.

نیروی دریایی آمریکا همچنین هشت ملوان خود را که برای مدتی در خلیج فارس از سوی ایران بازداشت شده بودند، مجازات خواهد کرد.

خبرگزاری فرانسه هم به نقل از یک مقام نیروی دریایی آمریکا گزارش داده که مجازات این ملوانان «قضایی نخواهد بود».

نیروی دریایی ایالات متحده پیشتر دو فرمانده خود را در رابطه با این ماجرا برکنار کرده بود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم به نقل از گزارش تحقیقی نیروی دریایی آمریکا نوشته که «ضعف در رهبری و تصمیم‌گیری، فقدان جنگ‌آوری و مجموعه‌ای از اشکالات دیگر» به بازداشت موقت ۱۰ ملوان نیروی دریایی آمریکا از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خلیج فارس منجر شد.

این گزارش افزوده که شش ملوان و سه داوطلب پیوستن به نیروی دریایی، در رابطه با این ماجرا تنبیه شده‌اند یا خواهند شد.

دریادار جان ریچاردسون، فرمانده عملیات دریایی نیروی دریایی آمریکا، نتایج این تحقیقات را در یک کنفرانس خبری در وزارت دفاع (پنتاگون) اعلام کرد.

دریادار علی فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران، نیز بهمن ماه پارسال در صحن علنی مجلس شورای اسلامی گفته بود که «اطلاعات زیادی از لپ‌تاپ‌ها و موبایل‌های نظامیان آمریکایی استخراج کردیم و متناسب با تصمیمی که گرفته می‌شود، قابل ارائه هستند».

نیروی دریایی سپاه ۲۲ دی ۱۳۹۴ ده ملوان نیروی دریایی آمریکا را در مسیر میان کویت و بحرین در آب‌های سرزمینی ایران در خلیج فارس بازداشت کرد.

هم ایران و هم آمریکا تایید کردند که این قایق‌ها با نقص فنی مواجه شده و ناخواسته وارد آب‌های ایران شده بودند.

ایران کمتر از ۲۴ ساعت بعد آنها را آزاد کرد.

آمریکا و حقوقدانان بین‌المللی معتقدند که بازداشت این ملوانان توسط ایران، برخلاف حقوق بین‌الملل بوده است. این در حالی است که نیروهای بازداشت کننده ملوانان آمریکایی از سوی آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، و سایر مقام‌های جمهوری اسلامی مورد تقدیر قرار گرفتند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG