لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۰۳

طرح کنگره آمریکا برای اجبار دولت اوباما به افشای «معامله» ۱.۷ میلیارد دلاری با ایران


ملوانان آمریکایی در بازداشت ایران
ملوانان آمریکایی در بازداشت ایران

سایت خبری «فری بیکن» بر اساس نسخه‌ای از یک لایحه پیشنهادی در کنگره آمریکا و گفت‌وگو با قانونگذاران گزارش داده که مجلس نمایندگان آمریکا در صدد تصویب طرحی است که بر اساس آن دولت باراک اوباما مجبور خواهد شد جزییات توافق با جمهوری اسلامی برای آزادی ۱۰ ملوان آمریکایی که پارسال از سوی ایران بازداشت شده بودند، برملا کند.

به گزارش فری بیکن، در صورت تصویب این طرح کاخ سفید مجبور خواهد شد توضیح دهد آیا برای آزادی این ملوانان ۱.۷ میلیارد دلار از اموال دولتی را به عنوان «رشوه» به ایران پرداخت کرده است یا نه؟

این لایحه از سوی مایک پومپئو، عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان، و جان کورنین سناتور جمهوریخواه پیشنهاد شده است و از اطلاعاتی استفاده کرده که سایت «فری بیکن» چندی پیش در مورد تلاش دولت اوباما برای پنهان نگاه داشتن جزئیات و نحوه آزادی ملونان آمریکایی منتشر کرد.

این لایحه «عدم مصونیت برای تعرض دریایی ایران» نام دارد و پیشنهاد می‌کند که به خاطر نقض کنوانسیون ژنو در زمینه بازداشت نظامیان آمریکایی از سوی جمهوری اسلامی، واشینگتن تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع کند.

گروهی از قانونگذاران آمریکایی و افرادی دیگر از ماه‌ها پیش احتمال می‌دادند که دولت آمریکا برای تضمین آزادی ملوانان بازداشتی و سایر زندانیان آمریکایی در ایران، به حکومت آن کشور پول داده ولی دولت اوباما همواره تاکید کرده است که آزادی این افراد با توافقات مالی بین دو کشور هیچ ارتباطی ندارد.

لایحه جدید کنگره، کاخ سفید را موظف می‌کند تا در مورد هرگونه ارتباط بین آزادی زندانیان آمریکایی و پرداخت پول از منابع مالی دولت به ایران از جمله مبلغ ۱.۷ میلیارد دلاری که در ماه ژانویه امسال پرداخت شده است، توضیح دهد.

در این لایحه قید شده که این مبلغ درست چند روز پس از آزادی چندین شهروند آمریکایی از زندان‌های ایران پرداخت شده است.

وبسایت فری بیکن می‌افزاید این لایحه در عین حال دولت آمریکا را موظف خواهد کرد تا مشخص کند آیا نحوه رفتار ایران با ملوانان آمریکایی، از جمله فیلمبرداری از گریه کردن و عذرخواهی آنها، ناقض کنوانسیون ژنو در مورد نحوه رفتار با اسرای جنگی بوده است یا نه.

اگر مشخص شود رفتار جمهوری اسلامی با ملوانان ناقض این مقررات بین‌المللی بوده، این لایحه دولت آمریکا را موظف خواهد کرد که با مشخص کردن هویت تک تک مقامات و مامورانی ایرانی که در این ماجرا دخیل بوده‌اند، آنها را مورد تحریم قرار دهد.

مایک پومپئو، عضو کمیته امور امنیتی مجلس نمایندگان آمریکا، روز سه‌شنبه ۱۱ خرداد به وبسایت فری بیکن گفت که کاخ سفید به پنهان نگاه داشتن جزئیات بازداشت و نحوه آزادی ملوانان آمریکایی ادامه می‌دهد.

او گفت: «از زمان آزادی ملوانان تاکنون دولت به جای تحقیق در مورد نقض کنوانسیون ژنو از سوی ایران فقط در این مورد عذرخواهی کرده و یک افسر نیروی دریایی را برکنار کرده است. هیچ انتقادی از رفتار حکومت ایران صورت نگرفته، در مورد مجبور کردن ملوانان به زانو زدن و اقرار در مقابل دوربین هیچ توضیحی داده نشده و این نحوه برخورد پرزیدنت اوباما با پرسنل نیروی دریایی آمریکا غیرقابل پذیرش است».

او افزود هدف لایحه این است که اگر حکومت ایران مرتکب خلافی شده به خاطر آن مجازات شود: «دولت اوباما نمی‌تواند صرفا به توافق هسته‌ای کاملا غلط خود با حکومت ایران تکیه کرده و امیدوار باشد که حوادث تحریک‌آمیزی نظیر این به فراموشی سپرده شود. مسئله امنیت شهروندان و پرسنل نظامی آمریکا بسیار مهم است».

رندی فوربز، دیگر عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان نیز چندی پیش به «فری بیکن» گفته بود که دولت آمریکا اطلاعات محرمانه مربوط به این حادثه را علنی نمی‌کند.

به گفته او، شاید علنی شدن این اطلاعات یک سال دیگر طول بکشد.

آقای فوربز افزوده بود: «وقتی این جزئیات برملا شود اکثر مردم آمریکا از نحوه رفتار حکومت ایران و دولت باراک اوباما در این زمینه به شدت تعجب خواهند کرد. به همین خاطر من اعضای کنگره را تشویق کرده‌ام که جزئیات این حادثه را از دولت طلب کنند تا همه بدانیم دقیقا چه اتفاق افتاده است».

نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دی ماه پارسال، ۹ ملوان مرد و یک ملوان زن در دو قایق گشتی نیروی دریایی آمریکا را به دلیل ورود به آب‌های ایران در خلیج فارس بازداشت و کمتر از یک روز بعد آنها را آزاد کرد.

هم ایران و هم آمریکا تایید کردند که این قایق‌ها به اشتباه وارد آب‌های ایران شده بودند.

تعدادی از حقوقدانان بین‌المللی و فرماندهان نظامی ارشد آمریکا گفته‌اند که بازداشت ملوانان توسط ایران، نقض قوانین بین‌المللی بوده است.

XS
SM
MD
LG