لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ تهران ۱۲:۰۹

مرکل: تحریم‌های روسیه تنها پس از اجرای توافق مینسک رفع می‌شود


صدراعظم آلمان و نخست وزیر اوکراین

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، روز پنج شنبه گفت که تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه که در ارتباط با اوکراین اعمال شده‌اند تنها زمانی برداشته می‌شود که توافقنامه مینسک به طور کامل اجرا شود.

این توافقنامه سپتامبر سال گذشته بین دولت اوکراین و شورشیان جدایی‌طلب این کشور به امضاء رسید.

به گزارش خبرگزاری رویترز، خانم مرکل که همراه با آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر اوکراین در یک نشست خبری در برلین شرکت کرده بود، گفت انتظار ندارد تحریم‌های دیگر اتحادیه اروپا علیه روسیه که در ارتباط با مسئله کریمه وضع شده‌اند، برداشته شوند.

او افزود که لغو این تحریم‌ها منوط به بازگرداندن کریمه به خاک اوکراین است.

صدراعظم آلمان گفت: «من امید زیادی به این موضوع ندارم. تحریم‌های دیگر در واکنش به عمکرد روسیه در شرق اوکراین اعمال شدند. تعهد کامل به توافق مینسک راه برداشتن تحریم‌ها است. پیش از آنکه بگوییم این تحریم‌ها برداشته می‌شوند تمام توافقنامه مینسک باید اجرا شود».

خانم مرکل همچنین افزود که آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر اوکراین برنامه مناسبی برای اجرای اصلاحات پیشنهاد کرده است.

او افزود که دیدار پیشنهاد شده بین رهبران روسیه، اوکراین، فرانسه و آلمان در اواخر ماه ژانویه در آستانه، پایتخت قزاقستان، طی روزهای آینده قطعی خواهد شد.

دیدار احتمالی رهبران چهار کشور در قزاقستان

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز از برلین گزارش داد قدرت‌های بزرگ برای حل بحران اوکراین قرار است در قزاقستان با هم دیدار کنند.

با این حال قطعی بودن این دیدار روشن نیست. آنگلا مرکل صدراعظم آلمان روز پنجشنبه هشتم ژانویه (۱۸ دی) گفت حتی اگر این دیدار صورت گیرد بحران اوکراین را یک شبه حل نخواهد کرد.

پترو پروشنکو، رییس جمهوری اوکراین، اواخر ماه دسامبر گفته بود در نظر دارد اواخر ژانویه ۲۰۱۵ با رهبران آلمان، روسیه و فرانسه در پایتخت قزاقستان دیدار کند. با این حال مقامات آلمان و سایر کشور‌ها هنوز این دیدار را تایید نکرده‌اند.

آنگلا مرکل پس از دیدار با نخست وزیر اوکراین در برلین گفت وزیران امور خارجه چهار کشور روی «دیدار احتمالی در آستانه» کار می‌کنند اما برای قطعی شدن این دیدار باید در روزهای آینده گفت‌وگوهایی انجام شود.

خانم مرکل تاریخ برگزاری این دیدار را مشخص نکرد.

قرار است نورسلطان نظربایف، رییس جمهوری قزاقستان روز جمعه به آلمان سفر کند.

تلاش‌های دیپلماتیک برای اجرای کامل توافقنامه صلح مینسک تقویت شده است.

خانم مرکل با تاکید بر اجرای تمامی نکات این قرارداد گفت: «دیدار (رهبران در) آستانه به منجر به اجرای تمام این نکات در روز بعد از آن نخواهد شد. آنچه که ما می‌توانیم انجام دهیم پیشرفت‌های محسوس و همزمان ترسیم یک نقشه راه قابل اتکا برای اجرای سایر نکات است. آنچه دشوار است این است که غالبا نقشه‌های راهی که ترسیم کرده‌ایم رعایت نشده‌اند».

در همین حال، آندری یاتسنیوک گفت که توافقنامه آتش بس مینسک قابل اجرا است و مهم‌ترین اولویت، بستن مرز اوکراین و روسیه است.

او از غرب خواست فشار علیه روسیه برای اجرای این توافقنامه را ادامه دهد و گفت: «مسکو اکنون به شدت در حال تلاش برای ایجاد اختلاف بین اعضای اتحادیه اروپا است اما موفق نخواهد شد».

XS
SM
MD
LG