لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۵۷

پوتین: بشار اسد آماده تقسیم قدرت با مخالفان «سالم» است


استقبال ولادیمیر پوتین و همسر سابقش از بشار اسد و همسرش در مسکو، ژانویه ۲۰۰۵
استقبال ولادیمیر پوتین و همسر سابقش از بشار اسد و همسرش در مسکو، ژانویه ۲۰۰۵

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، می‌گوید که بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، آماده برگزاری انتخابات زودرس پارلمانی و تقسیم قدرت در سوریه با مخالفان «سالم» است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای پوتین روز جمعه، ۱۳ شهریور، در حاشیه فورم اقتصادی شرق که در شهر ولادی‌وستوک روسیه در جریان است، بر ضرورت «تشکیل نوعی ائتلاف بین‌المللی علیه تروریسم و تندروی» تاکید کرد.

رئیس جمهور روسیه در عین حال گفته است: «این درک که چنین اتحادی برای مبارزه علیه تروریسم باید موازی با پروسه سیاسی درون سوریه پیش برود، در کل به وجود آمده است.»

به گفته ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور سوریه «هم با این مسئله موافق است».

او افزود: «برگزاری انتخابات زودرس پارلمانی، برقراری ارتباط با مخالفان سالم و وارد کردن آنها در قدرت» مد نظر بشار اسد قرار دارد.

روسیه در کنار ایران حامی اصلی بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، در جریان جنگ‌ داخلی سال‌های اخیر این کشور بوده‌ است، جنگ‌ و درگیری‌هایی که تاکنون به کشته شدن حدود ۲۵۰ هزار نفر، نابودی بخش‌های زیادی از این کشور و آوارگی میلیون‌ها نفر از مردم آن منجر شده است.

این نخستین بار است که رئیس جمهور رویه از آمادگی همتای سوری خود برای تقسیم قدرت خبر می‌دهد.

با وجود این، آقای پوتین توضیح بیشتری درباره مخالفان «سالم» مورد اشاره بشار اسد نداده است.

در همین حال این سخنان رئیس جمهور روسیه یک روز پس از دیدار حسین امیرعبداللهیان، معاون وزارت امور خارجه ایران، با بشار اسد در دمشق بیان شده است.

آقای امیرعبداللهیان در دمشق گفت که جمهوری اسلامی برای حل بحران سوریه طرحی به آقای اسد ارائه کرده است.

معاون وزارت امور خارجه ایران همچنین بر نقش رئیس جمهور سوریه در «حفظ یکپارچگی» این کشور تاکید کرد.

پیش از این، علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی در امور بین‌الملل، هم تاکید کرده بود که جمهوری اسلامی ایران «تا آخر» از بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، حمایت می‌کند.

مناطق مختلف سوریه هم‌اکنون در کنترل گروه‌های مختلف از شبه نظامیان کرد گرفته تا اسلامگرایان تندرو مانند حکومت اسلامی، جبهه النصره و دیگر گروه‌ها قرار دارد.

XS
SM
MD
LG