لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۱۳

لاوروف: نه اسد از ما خواسته به روسیه پناهنده شود نه ما چنین درخواستی داشتیم


وزیر امور خارجه روسیه سخنرانی سالانه خود را انجام می‌داد.
وزیر امور خارجه روسیه سخنرانی سالانه خود را انجام می‌داد.

سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، در سخنرانی سالانه خود که سه‌شنبه ششم بهمن در مسکو برگزار شد، سیاست خارجی کشورش در سال ۲۰۱۵ را تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری‌های رسمی روسیه، آقای لاوروف از جمله درخواست مسکو از بشار اسد، رئیس جمهور سوریه برای کناره‌گیری از قدرت را تکذیب کرد.

وزیر امور خارجه روسیه گفت که نه مسکو از آقای اسد خواسته به روسیه پناهنده شود نه رئیس جمهور سوریه چنین درخواستی از مسکو داشته است.

سرگی لاوروف با انتقاد از آنچه «باج‌خواهی» ترکیه درباره مذاکرات صلح سوریه توصیف کرد، افزود که کردهای سوریه به عنوان نیرویی که با گروه حکومت اسلامی (داعش) می‌جنگند، باید در پروسه سیاسی این کشور حاضر باشند.

سرگی لاوروف با انتقاد از آنچه «باج‌خواهی» ترکیه درباره مذاکرات صلح سوریه توصیف کرد، افزود که کردهای سوریه به عنوان گروهی که با حکومت اسلامی (داعش) می‌جنگند، باید در پروسه سیاسی این کشور حاضر باشند.

به گفته آقای لاوروف، بدون کردها گفت‌وگوهای صلح در سوریه به نتیجه نمی‌رسد.

وزیر امور خارجه روسیه همچنین گفت که مسکو از طریق دولت مرکزی عراق به کردهای این کشور نیز برای نبرد با «داعش»، اسلحه و تجهیزات نظامی منتقل کرده است.

او گفت که حملات نظامی روسیه در سوریه علیه مخالفان بشار اسد، ورق را در این کشور برگردانده است.

وزیر امور خارجه روسیه از «پیش شرط» گذاشتن برای مبارزه با تروریسم نیز انتقاد کرد.

در انتقادی دیگر از ترکیه، سرگی لاوروف، از اینکه در گزارش سازمان ملل متحد درباره منابع مالی داعش به قاچاق سوخت از سوریه به ترکیه اشاره‌ای نشده، انتقاد کرد.

ترکیه پیشتر این اتهام را رد کرده بود و متقابلا روسیه را به همکاری اقتصادی با گروه حکومت اسلامی متهم کرده بود.

ایالات متحده آمریکا نیز با رد این اتهام، گفته که بخش عمده درآمد داعش به دلیل خرید نفت از این گروه توسط دولت مرکزی سوریه است.

درباره ادعای اخیر کره شمالی مبنی بر آزمایش موفق یک بمب هیدروژنی، وزیر امور خارجه روسیه گفت که مسکو مطمئن نیست اساسا چنین آزمایشی انجام شده باشد.

آقای لاوروف در عین حال گفت که در صورت صحت ادعای پیونگ‌یانگ، این مسئله نشان می‌دهد که محدودیت‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه برنامه اتمی کره شمالی موثر نبوده است.

وزیر امور خارجه روسیه در عین حال بر ممکن بودن یافتن راه‌حلی برای بحران اتمی کره شمالی تاکید کرد.

ایالات متحده آمریکا نیز پیش از این گفته بود که با دیده تردید به ادعای پیونگ‌یانگ درباره آزمایش موفق یک بمب هیدروژنی نگاه می‌کند.

وزیر امور خارجه روسیه در ادامه، از آمادگی مسکو برای همکاری با اتحادیه اروپا و آمریکا درباره موضوعات مختلف خبر داد اما تاکید کرد که این همکاری باید بر پایه منافع و احترام متقابل باشد.

آقای لاوروف در عین حال از توسعه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در نزدیکی مرزهای روسیه انتقاد کرد و گفت که مسکو از نزدیک این تحولات را زیر نظر دارد.

وزیر امور خارجه روسیه گفت که کشورش اطلاعاتی در دست دارد که نشان می‌دهد نیروهای حکومت اسلامی در داخل گرجستان و در نردیکی مرزهای این کشور با روسیه، آموزش نظامی می‌بینند.

روابط میان روسیه و غرب پس از آنکه مسکو شبه جزیره کریمه اوکراین را به خاک خود ضمیمه کرد، بحرانی شد.

حمایت روسیه از بشار اسد در جنگ داخلی سوریه نیز یکی دیگر از دلایل اختلاف میان مسکو با غرب است.

با وجود این، سرگی لاوروف گفت که روسیه هیچ گفت‌وگویی درباره بازگرداندن کریمه به اوکراین انجام نخواهد داد.

XS
SM
MD
LG