لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۲۲:۴۹

رئیس دادگستری تهران: محکومان «فتنه» ایران بیایند، بازداشت می‌شوند


غلامحسین اسماعیلی، رییس کل دادگستری استان تهران

غلامحسین اسماعیلی رئیس دادگستری استان تهران روز یکشنبه پانزدهم تیر گفت که محکومان غیابی «فتنه» پس از بازگشت به ایران بازداشت می‌شوند.

«فتنه» در ادبیات رسمی جمهوری اسلامی به وقایع اعتراضی پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ گفته می‌شود.

آقای اسماعیلی رئیس پیشین سازمان زندان‌ها، پس از ماجرای بازرسی خشن از بند ۳۵۰ زندان اوین در اواخر فروردین ماه گذشته که با ضرب و شتم زندانیان سیاسی همراه بود، از ریاست سازمان زندان‌ها برکنار شد و به سمت رئیس کل دادگستری استان تهران منصوب شد.

غلامحسین اسماعیلی روز یکشنبه در پاسخ به خبرگزاری مهر درباره محاکمه متهمان وقایع سال ۸۸ گفت: «جمعی از این متهمان به صورت غیابی محاکمه و محکوم شدند، تعدادی نیز به ایران بازگشته که بازداشت شده و به پرونده آنها حضوری رسیدگی شد.»

به گفته او افرادی که به صورت غیابی محکوم شده‌اند پس از ورود به ایران بازداشت خواهند شد اما می‌توانند در صورت بازگشت نسبت به رای خود واخواهی کنند.

پیشتر غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی نیز چند بار اعلام کرده بود که تعدادی از به گفته او متهمان غیابی فتنه پس از بازگشت به ایران بازداشت شده‌اند.

آقای محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه روز دوشنبه ۹ تیر در نشست مطبوعاتی هفتگی خود گفت: «دو سه نفر در هفته‌های اخیر ممنوع‌الخروج شدند و چند نفر دیگر که به خارج از کشور رفته بودند در حین بازگشت بازداشت شده و کیفرخواست این افراد صادر و در انتظار محاکمه هستند.»

سراج‌الدین میردامادی، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی اصلاح‌طلب که مقیم فرانسه است پس از انتخابات ۲۴ خرداد ۹۲ به ایران بازگشت و پس از چندین دور احضار و بازجویی، بازداشت شده و هم‌اکنون زندانی است.

همچنین حسین نورانی‌نژاد، فعال سیاسی اصلاح‌طلب روز اول اردیبهشت ۱۳۹۳، چند روز پس از بازگشت از استرالیا بازداشت شد.

عبدالحسین هراتی، فعال سیاسی دیگر نیز پس از بازگشت به ایران از استرالیا به عنوان سرپرست اداره کل اسناد و مدارک دانشگاه آزاد اسلامی منصوب شد اما خیلی زود از این سمت برکنار و ۳۰ خرداد ۱۳۹۳ بازداشت شد.

در همین حال و در هفته‌های اخیر دو روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب به نام‌های صبا آذرپیک و ریحانه طباطبایی نیز بازداشت شده‌اند و هم‌اکنون زندانی هستند. خانم آذرپیک خبرنگار روزنامه اعتماد و هفته‌نامه تجارت فردا بود و روز چهارشنبه هفتم خرداد بازداشت شد.

همچنین ریحانه طباطبایی روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب که با برخی روزنامه‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان در تهران همکاری داشت برای سپری کردن دوران محکومیت پیشین خود به زندان اوین فراخوانده شد.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG