لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۳۵
علی مطهری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ایران٬ می‌گوید نباید به بهانه امنیت داخلی، شبکه‌های خبری فارسی زبان را فیلتر کرد و تاکید دارد که این کار صحیح نیست و نباید انجام شود.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی٬ ایرنا، آقای مطهری روز پنجشنبه ۲۹ خرداد در شهرستان ساری و در جمع خبرنگاران خاطرنشان کرد که البته باید شبکه‌های غیر اخلاقی را فیلتر کرد.

به گفته فرزند آیت الله مطهری، اما نمی‌توان به بهانه امنیت داخلی، ارتباطات خبری را در جامعه محدود کرد.

کمتر از یک هفته پیش نیز اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، از فیلترینگ و بستن دریچه‌های اطلاعات در جمهوری اسلامی انتقاد کرده بود.

آقای رفسنجانی میان جمعی از فعالان دانشجویی، مسدود کردن دریچه های اطلاعات و ارتباطات را دارای نتیجه معکوس خوانده و گفته بود که «عقل سلیم به فکر فیلترینگ نیست».

هم‌زمان عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور دولت حسن روحانی نیز، در انتقادی مشابه شیوه برخورد سلبی با ماهواره را چاره ساز ندانسته بود.

در همین حال و در حالی که شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌یوک و توئیتر در ایران فیلتر است، برخی از مقام‌های جمهوری اسلامی از جمله حسن روحانی، رئیس جمهوری و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، از شبکه‌های اجتماعی به صورت فعال استفاده می‌کنند.

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی٬ نیز روز یکشنبه، ۱۸ خرداد، درباره ضرورت کاهش فشار در حوزه فرهنگ و اهمیت وجود فضای باز در این حوزه سخن گفت.

آقای جنتی در صحبت‌هایش به اصلاح ذهنیتی اشاره کرد که پارازیت را مجاز می‌داند و می‌گوید که این ذهنیت سبب رشد فرهنگ در ایران نخواهد شد.

وزیر فرهنگ جمهوری اسلامی ایران معتقد است که محدودیت‌ها به ویژه برای شبکه‌های اجتماعی که به گفته او چهار تا پنج میلیون کاربر در ایران دارند٬ باید برداشته شوند.

این در حالی است که بسیاری از چهره‌های تندرو در جمهوری اسلامی از جمله احمد خاتمی٬ امام جمعه موقت تهران٬ و احمد علم‌الهدی٬ امام جمعه مشهد٬ بارها به هرگونه ایجاد فضای باز برای کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایران اعتراض کرده‌اند.
XS
SM
MD
LG