لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ تهران ۰۶:۱۴

دو انفجار تازه در بغداد، ده ها کشته و زخمی برجای گذاشت


يکی از انفجارهای روز دوشنبه در يکی از محلات شيعه نشين بغداد روی داد.

روز دو شنبه، و در چهارمين روز اجرای طرح امنيتی در پايتخت عراق، بغداد بار ديگر شاهد انفجارهای خونينی بود که دست کم ۷ کشته بر جای گذاشت.


نخستين انفجار در محله عمدتا شيعه نشين بغداد، در کراده در شرق رودخانه دجله روی داد. در جريان اين انفجار، بمب دست سازی در يک مينی بوس منفجرشد که جان ۵ مسافر اين خودرو را گرفت و يازده تن ديگر را زخمی کرد .


بمب دست ساز ديگری هنگام عبور يک خودرو پليس در محله زعفرانيه در جنوب شرق بغداد منفجر شد که يک مامور پليس و يک رهگذر را کشت. در اين انفجار دست کم ۴۰ نفر زخمی شدند.


انفجارهای روز دوشنبه يک روز پس از دو انفجار خونين در بغداد صورت می گيرد که دست کم ۶۰ کشته بر جای گذاشت.


در چهارمين روز اجرای طرح امنيتی در پايتخت عراق، هنوز امنيت به اين شهر بر قرار نشده است و رهبران احزاب سياسی سنی عراق، دولت اين کشور را به اين دليل که گروه های مسلح شيعه را تحت پيگرد قرار نمی دهد، مورد انتقاد قرار داده اند.


روز دوشنبه نوری المالکی، نخست وزير عراق از مردم اين کشور خواست با نيروهای امنيتی همکاری کنند تا جلو عمليات تروريستی هر چه سريع تر گرفته شود.


سپاه مهدی در ليست گروه های تروريستی؟


در همين حال، طارق ال هاشمی معاون رييس جمهوری عراق ، روز يکشنبه در گفت وگو با تلويزيون الجزيره، از ايالات متحده آمريکا خواست سپاه مهدی وابسته به مقتدا صدر روحانی تندرو شيعه را در ليست سازمان های تروريستی قرار دهد.


معاون رييس جمهوری عراق، افراد سپاه مهدی را متهم به عمليات تروريستی عليه سنی های عراق کرد.


پيشتر اعلام شده بود مقتدا صدر، همراه با فرماندهان سپاه مهدی به جمهوری اسلامی ايران رفته است، اما اين خبر از سوی مقامات ايران تکذيب شد.


XS
SM
MD
LG