لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ تهران ۲۰:۲۷

فوربز: پوتین قدرتمندترین شخصیت جهان، خامنه‌ای در مقام هجدهم


ولادیمیر پوتین

مجله آمریکایی فوربز روز پنج‌شنبه، ۱۴ آبان‌ماه، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، را در صدر فهرست خود از قدرتمندترین شخصیت‌های جهان نشاند. آیت‌الله خامنه‌ای در مقام هجدهم این فهرست قرار دارد.

در فهرستی که مجله فوربز سالانه از قدرتمندترین شخصیت‌های جهان منتشر می‌کند، آقای پوتین پیش از آنگلا مرکل و باراک اوباما، همتایان آلمانی و آمریکایی خود، به عنوان قدرتمندترین فرد در سال ۲۰۱۵ معرفی شده است.

این سومین سال پیاپی است که ولادیمیر پوتین در این مقام قرار گرفته است.

خانم مرکل که در سال جاری با سیاست درهای باز خود برای مواجهه با بحران مهاجران غیرقانونی اروپا سروصدا به پا کرده است دومین فرد قدرتمند جهان و قدرتمندترین زن دنیا معرفی شده است. صدراعظم آلمان سال گذشته در رده پنجم از این فهرست قرار داشت.

آنگلا مرکل پیشتر توسط همین مجله فوربز و برای پنجمين سال پياپی در صدر فهرست قدرتمندترین زنان جهان قرار گرفته بود. هيلاری کلينتون در رتبه دوم این فهرست قرار داشت.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، در آخرین سال از زندگی خود در کاخ سفید نیز با یک پله سقوط نسبت به سال گذشته در سال ۲۰۱۵ در مقام سوم قرار گرفته است.

در فهرست فوربز از قدرتمندترین افراد در جهان نام آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نیز به چشم می‌خورد: در رده هجدهم از این فهرست.

با این حال سلطان سلمان که در عربستان سعودی،‌ رقیب دیرینه ایران، زمام امور را در دست دارد پیش از آیت‌الله خامنه‌ای در مقام چهاردهم از این فهرست قرار گرفته است.

سه پله پایین‌تر از علی خامنه‌ای یعنی در مقام بیست و یکم نام بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، به چشم می‌خورد، و رهبر گروه حکومت اسلامی یا داعش که در یک سال گذشته گوی رقابت را از گروه القاعده ربوده در مقام ۵۷ از این فهرست جای گرفته است.

اما بیل کلینتون و هیلاری کلینتون نیز در این فهرست هستند: یکی رئیس جمهور سابق که در مقام ۶۴ قرار دارد و دیگری که برای رسیدن به ریاست جمهوری تلاش می‌کند یعنی خانم کلینتون پیش از همسر خود، در مقام ۵۸ از فهرست فوربز.

از دیگر نام‌های بزرگی که در این فهرست خودنمایی می‌کند می‌توان به نام لری پیج (۱۰) و سرگی برین (۳۰)، بنیان‌گذاران کمپانی گوگل، مارک زاکربرگ (۱۹)، بنیان‌گذار فیس‌بوک، و تیم کوک (۲۷)، مدیر کنونی کمپانی اپل، اشاره کرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG