لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۵۱

واریز ۴۹۰ میلیون دلار از دارایی‌های مسدود ایران به حساب بانک مرکزی


بر اساس گزارش بانک مرکزی ایران، اولین قسط از مرحله سوم آزادسازی دارایی‌های مسدود شده ایران در خارج به مبلغ ۴۹۰ میلیون دلار روز چهارشنبه، دهم دی‌ماه، به حساب این بانک واریز شده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، این مبلغ از جمله دارایی‌های مسدود شده ایران در کشور کره جنوبی بوده که به حساب بانک مرکزی ایران در عمان منتقل شده است.

بر اساس توافق ایران و گروه ۱+۵ در دوره تمدید هفت ماهه مذاکرات اتمی، بنا شده است که تا ۱۰ تیر سال آینده چهار میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار از سرمایه‌های مسدود شده ایران در بانک‌های خارجی در قالب اقساط ۴۹۰ میلیون دلاری آزاد شود.

مهلت مذاکرات ایران با گروه و ۱+۵ روز سوم آذر گذشته به پایان رسید، اما طرف‌ها برای دستیابی به توافق جامع هسته‌ای، این گفت‌وگو‌ها را تا هفت ماه دیگر تمدید کردند.

بر اساس گزارش‌ها، طی یک سال گذشته و پس از توافق ایران و گروه ۱+۵ در ژنو، هفت ميليارد دلار از دارايی‌های بلوکه ایران در کشورهای ژاپن، هند و کره جنوبی در دو مرحله آزاد شده است.

در سال‌های گذشته و در پی تحریم‌های غرب علیه جمهوری اسلامی، پول فروش نفت ایران در برخی از کشورها مانند چین، هند، ژاپن و کره جنوبی بلوکه شد و ایران هنوز اجازه استفاده از بخش اعظم این پول را ندارد.

هنوز رقم دقيقی از دارايی‌های خارجی مسدود شده ايران منتشر نشده است، اما دولت آمريکا پيشتر اين رقم را حدود ۱۰۰ ميليارد دلار تخمين زده بود.

یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق بازرگانی تهران، نیز روز جمعه، پنجم دی‌ماه، گفته بود که ایران «حدود صد میلیارد دلار ارز منجمد شده» در کشورهایی مانند چین، هند و ژاپن دارد، ولی «نمی‌تواند سریعا از آنها استفاده کند».

به گفته محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، دور بعدی مذاکرات هسته‌ای با کشورهای گروه ۱+۵ از روز ۱۵ ژانویه (۲۵ دی) در سطح معاونان وزیر خارجه از سر گرفته می‌شود.

در همین حال مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز چهارشنبه تحریم‌ چند شرکت و فرد ایرانی دیگر در قالب تحریم‌های موجود به دست آمریکا را «نقض صریح اصل حسن نیت» دانسته و گفت که این اقدام «اراده آمریکا برای حل مسائل را زیر سوال می‌برد».

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز سه‌شنبه، نهم دی‌ماه، نام پنج ایرانی، یک تبعه افغان و سه شرکت جدید را به لیست تحریم‌های ایران اضافه کرد.

دیدن نظرات (۱۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG