لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۸:۰۰

صعود ۱۵ پله‌ای فوتبال ایران در رده‌بندی جدید فیفا


تیم ملی فوتبال ایران که در رده‌بندی قبلی فیفا در جایگاه شصت‌وهفتم جهان قرار گرفته بود، در تازه‌ترین رده‌بندی اعلام شده با ۱۵ پله صعود، همراه با بلغارستان در رتبه پنجاه‌ودوم قرار گرفته است.

سه پیروزی پیاپی تیم ملی فوتبال ایران در رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ باعث شد تا ایران بیشترین صعود را بین ۴۶ کشور عضو کنفدراسیون فوتبال آسیا داشته باشد. با توجه به عدم برگزاری بازی‌های ملی در ماه جاری، این رتبه‌بندی تغییر چشمگیری در ماه آتی نخواهد داشت.

حالا ایران با راهیابی به جام جهانی، در رده‌بندی فیفا تیم‌های مطرحی مانند اتریش، ترکیه، لهستان، کامرون، آفریقای جنوبی، مصر، مراکش و اسلواکی را پایین‌تر از خود می‌بیند. ژاپن همچنان بهترین تیم آسیاست و در جایگاه ۳۷ جهان ایستاده اما پنج پله سقوط داشته. استرالیا چهلم است و کره جنوبی نیز با سه پله سقوط در رده ۴۳ قرار دارد.

ایران در رده‌بندی ماه قبلی، ۱۰ پله تنزل داشت و در جمع کشورهایی که نزول فاحشی داشتند، فقط پنج کشور بیش از ایران سقوط کردند که بیانگر نزول چشمگیر ایران بود. رتبه نازل ماه گذشته ایران با احیای ناگهانی این تیم، کسب سه پیروزی متوالی که دو تای آن خارج از خانه بود و صعود به جام جهانی برزیل جبران شد.

ماه قبل، برزیل که در مسابقات مقدماتی جام جهانی حضور ندارد و امتیازاتش را با بازی‌های دوستانه جمع‌آوری می‌کند در رده ۲۲ قرار داشت، اما حالا پس از قهرمانی در جام کنفدراسیون‌ها به جمع ۱۰ تیم برتر جهان بازگشته است.

اسپانیا به‌رغم از دست دادن جام قهرمانی جام کنفدراسیون‌ها همچنان در صدر برترین تیم‌های جهان قرار گرفته. با این توضیح که این تیم با کاهش امتیاز مواجه شده. شاگردان ویسنته دل‌بوسکه در ماه گذشته با ۱۶۱۴ امتیاز صدرنشین بودند. صعود کلمبیا به رده سوم نیز از نکات جالب توجه این فهرست است.

سنگال از مدعیان صعود به جام جهانی ۲۵ رده صعود داشته. تیم‌های ملی گینه و اسکاتلند نیز با ۲۴ پله ارتقا، کیفیت خوبی در ماه گذشته داشته‌اند. شاگردان گوردون استراچان که هیچ شانسی برای راهیابی به جام جهانی ندارند، کرواسی را در زاگرب مغلوب کردند. تیم ملی کیپ‌ورد هم ۲۳ پله ارتقا داشته. این تیم در گروه دوم مسابقات مقدماتی جام جهانی در قاره آفریقا، دو پیروزی متوالی مقابل گینه استوایی و سیرالئون کسب کرد اما هیچ بختی برای راهیابی به جام جهانی نخواهد داشت.

ارمنستان که در کپنهاگ ۴ گل به دانمارک زد ۲۳ پله صعود را تجربه کرده. مالت هم دیگر تیم این رتبه‌بندی است که ۲۳ رده ارتقا یافته. اتریش که یک پله پایین‌تر از ایران قرار گرفته نیز ۲۲ رده صعود داشت. این تیم که امیدوار است راهی مرحله حذفی شود و یکی از نمایندگان اروپا در جام جهانی باشد سوئد را ۲-۱ از پیش رو برداشته است.

در جمع تیم‌هایی که با نزول مواجه شده‌اند تیم جمهوری آفریقای مرکزی با ۳۰ پله نزول از رده ۵۹ به ۸۹ سقوط کرده زیرا دو شکست متوالی مقابل بوتسوانا و آفریقای جنوبی را متحمل شده. جامائیکا هم ۲۸ رده تنزل داشته. این تیم در قعر جدول کونکاکاف قرار دارد و دو بازی آخرش را به مکزیک و آمریکا واگذار کرد.

فهرست ۲۰ تیم برتر جهان به شرح زیر است:

۱- اسپانیا ۱۵۳۲ امتیاز
۲- آلمان ۱۲۷۳ امتیاز،
۳- کلمبیا ۱۲۰۶ امتیاز،
۴- آرژانتین ۱۲۰۴ امتیاز
۵- هلند ۱۱۸۰ امتیاز

تیم‌های ایتالیا، پرتغال، کرواسی، برزیل، بلژیک، یونان، اروگوئه، ساحل عاج، بوسنی و هرزگوین، انگلستان، سوئیس، روسیه، اکوادور، پرو و مکزیک در رده‌های ششم تا بیستم قرار دارند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG