لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۲۲:۴۴

تکذیب خبر مذاکره ایران با آمریکا برای تعیین نخست وزیر عراق


یک مقام در وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز پنج‌شنبه، ۲۳ مردادماه، ضمن رد دخالت در امور عراق هر گونه مذاکره ایران با ایالات متحده با موضوع تعیین نخست وزیر برای این کشور را تکذیب کرد.

خبرگزاری دانشجویان ایران،‌ ایسنا، به نقل از یک مقام در این وزارتخانه که به نامش اشاره‌ای نشده خبرگزاری رویترز را به انتشار «خبر کذب» در این زمینه متهم کرده است.

در گزارش خبرگزاری ایسنا به تاریخ مخابره خبر خبرگزاری رویترز درباره مذاکره ایران و آمریکا درباره عراق اشاره‌ای نشده است.

خبر تکذیب مذاکره با آمریکا درباره امور عراق دو روز پس از آن منتشر می‌شود که علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی جمهوری اسلامی، از انتخاب حیدر العبادی به عنوان نخست وزیر جدید عراق استقبال کرد.

علی شمخانی روز سه‌شنبه گذشته با استقبال از انتخاب آقای العبادی «خواستار یکپارچگی گروه‌های سیاسی عراق برای مقابله با تهدیدات کنونی علیه این کشور شد».

استقبال از نخست وزیری حیدر العبادی در حالی است که ایران از حامیان اصلی دولت نوری المالکی، نخست وزیر پیشین عراق، محسوب می‌شد، چهره‌ای که به‌ویژه در ماه‌های اخیر به دنبال پیشروی نیروهای افراطی داعش در عراق هدف انتقادات شدید داخلی و بین‌المللی قرار گرفته است.

انتخاب آقای العبادی مورد تایید و حمایت ایالات متحده آمریکا، عربستان و اتحادیه عرب نیز قرار گرفته است.

در همین حال «مقام مسئول» در وزارت خارجه ایران روز پنج‌شنبه با متهم کردن خبرگزاری رویترز به «خبرسازی» اعلام کرده است که ایران «هر گونه دخالت خارجی در امور عراق را مردود می‌داند».

حدود دو ماه پیش، همزمان با وسعت گرفتن تحرکات گروه «دولت اسلامی عراق و شام» موسوم به داعش در کشور عراق، ایران و آمریکا در حاشیه مذاکرات اتمی در وین، پایتخت اتریش، درباره اوضاع عراق نیز به گفت‌وگو نشستند.

با این حال در همان زمان نیز مقامات دو کشور ایران و آمریکا تاکید کردند که قرار نیست در عراق «همکاری نظامی» داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز در همان زمان ضمن ابراز تمایل به تبادل اطلاعات با ایران در مورد داعش و پیشروی این گروه تاکید کرد که واشینگتن در پی همکاری با ایران برای حل بحران عراق نیست.

در حالی که نوری المالکی با وجود از دست دادن حامیان خود هم‌چنان بر حقانیت خود به عنوان نخست وزیر عراق پافشاری می‌کند، حیدر العبادی در حال مشاوره برای تشکیل دولت ائتلافی در این کشور است.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG