لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۵۶

فرق روحانی با احمدی‌نژاد: «فرق کوکا با پپسی»


تذکر لاریجانی برای حفظ اتیکت مجلس

ماجرای تعیین صلاحیت وزرای پیشنهادی حسن روحانی در مجلس ایران فقط در رسانه‌های کشور بازتاب نداشته، بلکه در رسانه‌های خارجی خیلی‌ها چشم به صحن علنی مجلس ایران دوختند، از جمله خبرگزاری بلومبرگ که روز چهارشنبه، ۲۳ مردادماه، در گزارشی به تذکر رئیس مجلس به نماینده‌ها پرداخت.

بلومبرگ به نقل از گزارش دو خبرگزاری فارس و مهر می‌گوید که علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران، روز چهارشنبه در «نشستی غیرعلنی و غیررسمی» به نماینده‌ها تذکر و توضیح داده است که از آنجا که این نشست‌های اخیر مجلس برای تعیین صلاحیت وزرا زنده از تلویزیون و رادیو پخش می‌شود «شئونات را رعایت کنند».

رئیس مجلس در این جلسه غیرعلنی با نمایندگان یک تذکر دیگر هم به آنها داده است، و آن این که «برای دفاع از هر موردی از مقام معظم رهبری مایه نگذارند».

در چهار روزی که نشست‌های تعیین صلاحیت وزرای کابینه حسن روحانی در جریان بوده است، یک ترجیع‌بند در میان نماینده‌ها و وزرا که در باقی موارد در برابر هم هستند به شکل یکسان تکرار شده است، و آن ابراز وفاداری به آیت‌الله خامنه‌ای و حمایت و پیروی از آرا و دیدگاه‌های او بوده است.

فرق روحانی با احمدی‌نژاد: «فرق کوکا با پپسی»

خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه، ۲۲ مرداد، در گزارشی تحلیلی و بسیار بدبینانه به مسئله رابطه پر فراز و نشیب ایران و عربستان سعودی پرداخته و از قول «تحلیل‌گران و مقامات در منطقه» پیش‌بینی کرده است که حسن روحانی در بهبود روابط این دو کشور شیعه و سنی چندان کامیاب نخواهد بود.

به گفته رویترز، آقای روحانی وعده داده است که مناسباتی را بهبود بخشد که به گمان این خبرگزاری می‌توان از آنها به عنوان «زهرآلودترین و مخرب‌ترین رابطه در کل خاورمیانه» یاد کرد.

در ادامه این گزارش آمده است که انگشت‌شمارند کسانی که باور دارند حسن روحانی قادر است زهر «این رقابت جنگ سردی در قلب خاورمیانه» را بگیرد. دلیل این امر به گفته این خبرگزاری آن است که سیاست خارجی ایران بیش از آن که به دست روحانی رقم بخورد،‌ در دست آیت‌الله خامنه‌ای است، و به همین سبب تفاوت چندانی بین او و احمدی‌نژاد نیست.

در همین زمینه عبدالله عسکر، رئیس کمیته روابط خارجی در شورای سعودی، به رویترز گفته است که فرق روحانی با احمدی‌نژاد مثل «فرق کولاکولا با پپسی» است، یعنی تقریبا هیچ.
XS
SM
MD
LG