لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۰۰

اوپک: افزایش چشمگیر صادرات نفت و درآمد نفتی ایران


سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، در گزارش سالانه خود از افزایش چشمگیر صادرات و درآمدهای نفتی ایران خبر داد.

این گزارش که روز پنج‌شنبه، ۱۵ تیرماه، در وب‌سایت رسمی اوپک منتشر شد می گوید که صادرات نفت خام، میعانات و محصولات نفتی ایران در سال ۲۰۱۶ با بیش از ۷۶ درصد افزایش، به دو میلیون و ۸۱۹ هزار بشکه در روز رسید.

بیش از ۱.۹ میلیون بشکه از رقم یاد شده مربوط به صادرات نفت خام می‌شود.

درآمدهای نفتی ایران نیز طی سال گذشته به بالای ۴۱ میلیارد دلار رسید، در حالی که این رقم در سال ۲۰۱۵ کمی بیش از ۲۷.۳ میلیارد دلار بود.

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

به‌رغم افزایش چشمگیر درآمدهای نفتی، این رقم در سال گذشته ۲.۵ برابر نسبت به قبل تحریم‌ها کمتر است، چرا که قیمت‌های نفت از سال ۲۰۱۴ به شدت سقوط کرده است.

این گزارش می افزاید که ایران در سال گذشته روزانه نزدیک نیم میلیون بشکه صادرات نفت به اروپا (شامل ترکیه) داشت که چهار و نیم برابر سال ۲۰۱۵ بود.

تحریم‌ها علیه ایران در ژانویه سال ۲۰۱۶ برچیده شد، موضوعی که باعث اوج گرفتن صادرات نفتی ایران شد. اروپا نیز که از سال ۲۰۱۲ خرید نفت از ایران را متوقف کرده بود، در نیمه های سال گذشته دوباره واردات نفت ایران را از سر گرفت.

بر اساس آمارهای اوپک، صادرات روزانه نفت ایران به آسیا نیز تحت تاثیر تحریم‌ها به شدت کاهش یافته و در سال ۲۰۱۵ به زیر یک میلیون بشکه رسیده بود، اما در سال گذشته به طور متوسط به یک میلیون و ۴۲۳ هزار بشکه رسید.

این گزارش می افزاید صادرات محصولات نفتی، میعانات و مایعات گازی ایران نیز در سال گذشته با رشدی ۷۵ درصدی به حدود ۹۰۰ هزار بشکه در روز رسید که تقریبا همه آن به کشورهای آسیایی صادر شده است.

علت عمده این افزایش، فروش ده‌ها میلیون بشکه میعانات گازی انبار شده در تانکرهای نفتی در خلیج فارس به خاطر تحریم‌ها، همچنین افزایش تولید این محصول خام نفتی طی سال گذشته بود.

میعانات گازی نوعی نفت خام فوق سبک و گران‌قیمت است که از میادین گازی تولید می شود. ایران همچنین صادرات گازوئیل و نفت کوره را در سال گذشته به خاطر کاهش مصرف نیروگاهی افزایش داد.

واردات محصولات نفتی (ایران تنها بنزین وارد می کند) این کشور نیز با ۱۷ درصد رشد به حدود ۶۲ هزار بشکه در روز رسید.

این گزارش می افزاید که تولید ناخالص داخلی ایران در سال گذشته به حدود ۴۱۰ میلیارد دلار رسید. رشد اقتصادی ایران در این گزارش ۴.۵ درصد ارزیابی شده است.

در مجموع کل نفت خام تولیدی ایران (منهای میعانات و مایعات گازی) در سال گذشته با ۱۶ درصد افزایش به طور متوسط به سه میلیون و ۶۵۱ هزار بشکه در روز رسید.

هم اکنون این رقم حدود ۳.۸ میلیون بشکه در روز است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG