لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ تهران ۰۵:۳۲

«سومین دور از حملات توپخانه‌ای سپاه» به اقلیم کردستان عراق


«مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان» از «توپ‌باران» مناطق مرزی اقلیم کردستان از سوی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی خبر داد.

طبق اعلام این مرکز، سومین دور از حملات سپاه به مناطق مرزی در یک سال اخیر از روز شنبه، ۲۷ شهریور، آغاز شد.

مناطق «بربزین»، «سقر» و «قوچی آجر» که بنابر اعلام وب‌سایت «ماف‌نیوز» محل استقرار نیروی‌های «پیشمرگ حدکا» است٬ از جمله اهداف توپخانه‌های ایران بوده است.

آن‌ طور که این وب‌سایت گزارش کرده، سپاه پاسداران در توپ‌باران مناطق مرزی اقلیم کردستان از «توپ‌های ‌فسفری» استفاده کرده است.

آسیب به مراتع استان اربیل و تلف شدن پنج راس گوسفند از آسیب‌های برجای مانده از «توپ‌های فسفری» اعلام شده است.

مناطق شمال و شمال غربی ایران در یک سال اخیر شاهد درگیری میان نیرو‌های سپاه و ارتش ایران با گروه‌های مسلحی بوده که مقام‌های جمهوری اسلامی می‌گویند با «حمایت» و «تحریک» عربستان قصد «خرابکاری» داشته‌اند.

برخی از مقام‌های ایران به طور تلویحی تائید کرده‌اند که در واکنش به حضور عربستان سعودی در اقلیم کردستان عراق و حمایت از گروه‌های مسلح مخالف جمهوری اسلامی٬ حملات به مناطقی در این اقلیم صورت گرفته است.

نخستین حملات توپخانه‌ای سپاه به این مناطق، بر اساس اعلام منابع کردی٬ ششم تیرماه سال ۱۳۹۵ صورت گرفت که منجر به زخمی شدن دست‌کم ۱۱ نفر شد.

دومین دور از این حملات نیز روز ۲۱ مردادماه رخ داد که منجر به زخمی شدن دو نفر شد.

علاوه بر این حملات توپخانه‌ای٬ درگیری‌های نظامی نیز میان نیرو‌های سپاه و پیشمرگه‌های حزب کردستان ایران طی این مدت رخ داده که منجر به کشته شدن تعداد قابل توجهی از نیرو‌های دو طرف شده است.

در تیرماه امسال محمدحسن رجبی، فرمانده سپاه کردستان، از مرگ ۱۱ نفر از نیروهای مسلح کرد در درگیری با سپاه پاسداران در منطقه کوسالان شهرستان سروآباد استان کردستان خبر داده بود.

حزب دموکرات کردستان ایران هم در همان زمان اعلام کرد که در درگیری‌های یادشده٬ ‌ده‌ها نفر از نیروهای سپاه کشته شده‌اند.

تازه‌ترین ادعا‌های مطرح شده در خصوص این درگیری‌ها و حملات زمینی٬ مربوط به کشته شدن فردی به نام اسماعیل خدایی در روستای «کوره‌ کانی» از توابع بخش مرکزی شهرستان بوکان است.

«ماف‌نیوز» این فرد را از اعضای سپاه معرفی کرده و گزارش کرده است که بامداد شنبه در پی تیراندازی نیروهای مسلح ناشناس از ناحیه سر مجروح شده و جان باخته است.

به نوشته این وب‌سایت، افراد مسلح ناشناس ملبس به لباس کردی، بعد از کشتن اسماعیل خدایی از محل متواری شده‌اند و تاکنون هیچ حزب یا گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.

این در حالی است که سایت «هانا‌خبر» نوشته است که علت وقوع این درگیری «اختلافات خانوادگی» بوده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی و محلی نیز تاکنون درباره علت مرگ این فرد اظهار‌نظری نکرده‌اند.

XS
SM
MD
LG