لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۵:۱۵

اهود باراک، نخست وزیر و وزیر دفاع پیشین اسرائیل، گفته است هر بار که پیشنهاد حمله اسرائیل به سایت‌های اتمی ایران در کابینه کشورش مطرح می‌شد، نظامیان برجسته با این امر مخالفت می‌کردند، زیرا از عواقب آن نگران بودند.

اهود باراک در مصاحبه با نشریه سیاسی وابسته به روزنامه هاآرتص که جمعه نوزدهم دی منتشر شد می‌گوید، با وجود این که شش سال پیش ارزیابی می کرد با روی کار آمدن بنیامین نتانیاهو پیشنهاد برای اقدام نظامی احتمالی علیه برنامه اتمی ایران با حمایت بیشتری روبه‌رو شود، اما مخالفت‌ها هنوز زیاد بود.

به گفته اهود باراک، شیمون پرز، رئیس جمهوری وقت اسرائیل، در صدر مخالفان بود و همیشه در برابر پیشنهادها برای حمله نظامی به برنامه های اتمی ایران ایستادگی می کرد.

اهود باراک گفته است، برخی از مقامات دفاعی و امنیتی پیشین هم که مخالف حمله بودند، با سخنان و ارزیابی های خود در مورد «عواقب سنگین» چنین اقدامی، در دل افکار عمومی بذر ترس می کاشتند.

باراک خود افزوده است، این هراس دلایل محکمی هم داشت، زیرا ممکن بود که عواقب ضربه اسرائیل به سایت های اتمی ایران، به جنگ مستقیم میان اسرائیل با ایران و حزب الله بینجامد.

این نظامی و سیاستمدار پیشین اسرائیل گفته است، یکی دیگر از دلایل نگرانی افکار عمومی اسرائیل، شناخت درست آنها از میزان توانایی دولت اسرائیل بود، زیرا آنها می گویند وقتی دولتی نمی تواند تصمیم های شجاعانه برای حل نزاع خود با فلسطینی ها بگیرد، چگونه می‌تواند وارد رویارویی نظامی با ایران شود.

اهود باراک در مصاحبه با هاآرتص همچنین گفته است که نتانیاهو اسرائیل را به سوی یک «فاجعه» و «سقوط در دره» پیش می برد.

اهود باراک یکی از بارزترین نظامیان تاریخ اسرائیل بوده که در دهه ۹۰ میلادی رئیس ستاد کل ارتش بود و سپس به مدت سه سال نخست وزیری را در دست داشت و در دولت دوم بنیامین نتانیاهو در چهار سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ وزارت دفاع را در دست داشت.

در این میان، ژنرال بنی گانتس، رئیس کنونی ستاد کل ارتش اسرائیل، از قدرت های مذاکره‌کننده با ایران خواسته است از دادن امتیاز به ایران خودداری کنند.

ژنرال گانتس روز چهارشنبه هفدهم دی، در سخنرانی در سفارت اسرائیل در واشینگتن، گفت تحریم هایی که در سالهای گذشته علیه ایران برقرار شده «به تغییرات سیاسی درونی» در این کشور منجر شده است.

به گفته رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل، «ایران هم اکنون تحت فشار زیادی به خاطر تحریم ها قرار دارد و لذا اکنون، زمان دادن امتیاز به ایران نیست و رویه فشار بر ایران باید ادامه یابد».

بنی گانتس این را نیز گفته است که شکست گفت و گوها میان قدرت های جهانی با ایران و طولانی ترشدن آن، می تواند به جنگ منجر شود.

ژنرال گانتس آخرین سفر رسمی خود را به آمریکا انجام داده است.

در پایان چهار سال ریاست ژنرال گانتس بر ستاد کل ارتش اسرائیل، از دو هفته دیگر ژنرال گادی آیزنکوت جانشین وی خواهد شد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG