لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۰۰
آژانس بین‌المللی انرژی روز پنج‌شنبه، ۲۵ اردیبهشت، در تازه‌ترین گزارش ماهانه خود از بازگشت حجم صادرات نفت ایران به میزان قبل از توافق هسته‌ای ژنو خبر داد.

بر اساس این گزارش، صادرات نفت ایران بعد از اوج گرفتن در ماه‌های ژانویه و فوریه گذشته، از ماه مارس شروع به کاهش کرده و در ماه گذشته یعنی آوریل به یک میلیون و ۱۱۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی که به ۲۹ کشور صنعتی جهان مشاوره انرژی می‌دهد، در گزارش ماهانه خود که روز پنج‌شنبه منتشر شد، می‌گوید که صادرات روزانه نفت ایران در ماه فوریه به یک میلیون و ۵۸۰ هزار بشکه رسیده بود، اما این رقم در ماه مارس به یک میلیون و ۲۹۰ هزار بشکه افت کرده و طی ماه گذشته نیز تقریبا به سطح قبل از توافق هسته‌ای ژنو در آذرماه ۱۳۹۲ سقوط کرده است.

ایران و شش قدرت هسته‌ای سوم آذرماه پارسال به توافقی موقت دست یافتند که از ۳۰ دی‌ماه به اجرا گذاشته شد و برخی از تحریم‌ها، از جمله بیمه نفتکش‌های حامل نفت ایران، برای شش ماه لغو شد، اما آمریکا انتظار داشت که مشتریان ایران واردات نفت از این کشور را در سطح سال ۲۰۱۳ ثابت نگه دارند.

بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، ایران به طور متوسط در سال گذشته روزانه حدود یک میلیون و ۷۰ هزار بشکه صادرات نفت داشته است.

گزارش تازه این آژانس می‌گوید که چین طی ماه گذشته واردات روزانه نفت از ایران را ۶۰ هزار بشکه افزایش داده و به رقم ۶۱۵ هزار بشکه رسانده است، همچنین واردات نفت ایران توسط کره جنوبی با دو برابر افزایش نسبت به ماه مارس به ۱۳۰ هزار بشکه رسیده است، اما هند با کاهش ۱۸۵ هزار بشکه‌ای واردات نفت ایران، ماه آوریل روزانه ۲۰۰ هزار بشکه نفت از ایران خریده است، و ژاپن نیز با کاهش ۱۰۵ هزار بشکه‌ای تنها ۳۵ هزار بشکه نفت از جمهوری اسلامی وارد کرده است.

این گزارش همچنین پیش‌بینی خود از میزان تقاضای جهانی نفت در سال جاری را ۶۵ هزار بشکه در روز افزایش داده است.

آژانس می‌گوید که متوسط تقاضای جهانی نفت برای سال ۲۰۱۴ روزانه ۹۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه خواهد بود و قیمت نفت نیز انتظار می‌رود کماکان بالا باقی بماند.

این نهاد بین‌المللی همچنین در گزارش خود کشورهای عضو اوپک را به افزایش تولید نفت فراخوانده تا ثبات بازارهای جهانی نفت حفظ شود.

بر اساس این گزارش، در سه ماهه سوم سال جاری میلادی، اعضای اوپک باید تولید نفت خود را نسبت به ماه گذشته تا ۹۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهند.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، ۲۳ اردیبهشت‌ماه گزارش داد که تولید نفت ۱۲ عضو این سازمان طی ماه آوریل نسبت به ماه مارس ۱۳۱ هزار بشکه در روز افزایش یافته و به رقم ۲۹ میلیون و ۵۹۳ هزار بشکه رسیده است، در حالی که نیاز به نفت اوپک ۲۹ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز است.

کاهش تولید نفت این سازمان به دلیل افت تولید لیبی بوده که از حدود یک و نیم میلیون بشکه در اوایل سال گذشته به کمتر از روزانه ۳۰۰ هزار بشکه در ماه آوریل سقوط کرده است و علت آن ناآرامی‌های موجود در این کشور اعلام شده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG