لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ تهران ۰۰:۱۵

«افزایش» واردات نفت هند از ایران در فوریه


واردات نفت خام هند از ایران در ماه ژانویه، ماه گذشته میلادی، بیش از ۲۵ درصد نسبت به ماه قبل از آن کاهش یافت، اما انتظار می‌رود که در پی مذاکره پالایشگاه‌های هند با ایران این رقم در ماه فوریه، ماه جاری، جهش داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آمارها نشان می‌دهد که هند ۱۷۰ هزار و هفتصد بشکه در روز نفت در ماه ژانویه، زمانی که تحریم‌ها هنوز پابرجا بودند، از ایران وارد کرده است که ۲۷ درصد نسبت به دسامبر و ۳۸ درصد نسبت به سال گذشته کاهش را نشان می‌داد.

این رقم در ماه فوریه ۳۰۳ هزار بشکه در روز برآورد می‌شود.

اکنون، پس از رفع تحریم‌های نفتی، بانکی، بیمه‌ای و کشتیرانی ایران، پالایشگاه‌های هند در حال مذاکره با شرکت ملی نفت ایران برای افزایش حجم واردات این کشور از ایران هستند.

دو پالایشگاه عمده هند یعنی «اسار» و «مانگلور» سه محموله برای ماه فوریه سفارش داده‌اند که خرید نفت این کشور از ایران در نیمه اول ماه را به ۳۰۰ هزار بشکه در روز می‌رساند.

در همین زمینه یک مقام شرکت ملی نفت ایران ماه گذشته به رویترز گفته بود: «هند درخواست خرید خود از ایران را شش میلیون بشکه معادل ۲۳۰ هزار تا ۲۵۰ هزار بشکه در روز برای ماه فوریه افزایش داده است.»

در ده ماه اول سال مالی هند که اول آوریل ۲۰۱۵ آغاز شد، واردات نفت هند از ایران ۲۲۸ هزار و ششصد بشکه در روز بود که ۹.۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشت.

در ژانویه، «مانگلور» با وارد کردن ۱۰۳ هزار و چهارصد بشکه نفت بزرگ‌ترین مشتری نفت ایران بود و پس از آن «اسار» با ۶۷ هزار و دویست بشکه قرار داشت.

ایران بازار نفت هند را به عنوان مقصد اصلی خود هدف گرفته است. آمارها نشان می‌دهد که مجموع صادرات نفت ایران در ژانویه به ۱.۵ میلیون بشکه در روز رسیده و در فوریه ۱.۴۴ میلیون بشکه در روز خواهد بود.

ایران قبل از تحریم‌ها روزانه ۲.۲ میلیون بشکه صادرات نفت داشت، اما این میزان در دوران تحریم‌ها به یک میلیون بشکه افت کرد.

XS
SM
MD
LG