لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۲۳

ماهانه سه میلیارد دلار، زیان تاخیر در فازهای پارس جنوبی


مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان این که برای توسعه پارس جنوبی باید ماهانه یک میلیارد دلار در توسعه این میدان مشترک گازی هزینه شود، زیان هر روز تاخیر در توسعه پارس جنوبی را صد میلیون دلار، معادل سه میلیارد دلار در ماه، اعلام کرد.

خبرگزاری مهر روز جمعه، سوم آبان‌ماه، به نقل از ركن‌الدین جوادی، مدیرعامل شرکت ملی نفت، گزارش داد که برای توسعه تمامی فازهای پارس جنوبی تا دو سال آینده نیاز به ۲۵میلیارد دلار سرمایه‌گذاری هست.

معاون وزیر نفت همچنین درباره درآمدهای حاصل از توسعه هر فاز استاندارد پارس جنوبی تصریح کرد: اگر درآمد هر فاز از پارس جنوبی حدود ۲٫۵ میلیارد دلار در سال باشد از مجموعه ۱۲ فاز توسعه‌نیافته پارس جنوبی، سالانه ۳۰ میلیارد دلار درآمد حاصل می شود.

نیاز به ۲۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری جدید برای توسعه فازهای نیمه‌تمام پارس جنوبی در حالی است که تاکنون برای این فازها (فاز ۱۱ تا ۲۴) حدود ۴۶ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری شده، در حالی که بر اساس برآوردهای اولیه کمتر از ۴۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای توسعه کل فازهای باقی‌مانده پارس جنوبی پیش‌بینی شده بود.

اما در اواخر ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، رستم قاسمی، وزیر سابق نفت ایران، اعلام کرد که علاوه بر سرمایه ۴۶ میلیارد دلاری انجام شده، به ۳۰ میلیارد دلار دیگر نیز احتیاج است.

ایران با داشتن ۳۳٫۶ تریلیون متر مکعب، بزرگ‌ترین دارنده ذخایر گازی جهان است، اما بر اساس گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، ایران در سال ۲۰۱۲ حدود ۱۵۳ میلیارد مترمکعب تولید گاز طبیعی و به همان مقدار نیز مصرف گاز داشته است.

وزیر نفت کنونی ایران، بیژن زنگنه، در اردیبهشت‌ماه سال جاری (در زمان ریاست جمهوری احمدی‌نژاد) در گفت‌وگو با روزنامه شرق با انتقاد از بازدهی اندک سرمایه‌گذاری ۴۶ میلیارد دلاری برای تکمیل فازهای پارس جنوبی گفت که در دوران وزارت وی در دولت محمد خاتمی، هزینه توسعه هر فاز پارس جنوبی تنها یک میلیارد دلار بود، اما هم اکنون برای همان کار ۳ تا ۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری شده و هیچ فازی راه‌اندازی نشده است.

کل سرمایه‌گذاری انجام شده در پارس جنوبی طی دوران خاتمی ۱۵ میلیارد دلار (هم بخش بالادستی و هم پایین‌دستی) بود.

در زمان خاتمی ۵ فاز پارس جنوبی به طور کامل راه‌اندازی شد و فازهای ۶ تا ۱۰ پارس جنوبی با ۶۰ درصد پیشرفت به دولت احمدی‌نژاد تحویل داده شد.

هم اکنون تنها ۱۰ فاز پارس جنوبی راه‌اندازی شده است و سهمی ۳۵ درصدی در کل تولید گاز کشور دارد.

بر اساس گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، گاز طبیعی سهمی ۵۹ درصدی در سبد سوخت مصرفی ایران دارد.
XS
SM
MD
LG