لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۵۴

«افزایش» صادرات آمریکا به ایران به‌رغم وجود تحریم‌های گسترده


روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال روز پنج‌شنبه، ۲۶ مردادماه، از «افزایش» صادرات کمپانی‌های آمریکایی به ایران به‌رغم وجود تحریم‌های گسترده خبر داد. در این گزارش، رقم افزایش صادرات آمریکا در شش ماه نخست سال جاری ۷۰ درصد عنوان شده است.

وال استریت جورنال در گزارش خود از نوشیدنی کوکاکولا و همین طور محصولات «ارال‌بی» برای بهداشت دهان و دندان به عنوان نمونه‌هایی از کالاهای آمریکایی یاد کرده که به‌رغم تحریم‌ها هنوز در ایران فروش دارند.

به گزارش این روزنامه، میزان صادرات کمپانی‌های آمریکایی به ایران که تماما نیز «قانونی» محسوب می‌شود در شش ماه نخست سال جاری میلادی با ۷۰ درصد افزایش به نزدیک ۱۶۰ میلیون دلار رسیده است.

این در حالی است که بنا بر آمارهای رسمی اداره آمار آمریکا که در هفته جاری منتشر شده است ارزش صادرات آمریکا به ایران در همین ماه‌ها از سال گذشته حدود ۹۴ میلیون دلار بوده است.

افزایش اخیر صادرات آمریکایی‌ها به ایران در حالی است که دولت این کشور علاوه بر تحریم‌های سازمان ملل تحریم‌های یک‌جانبه‌ای را بر جمهوری اسلامی تحمیل کرده است که به‌ویژه در ماه‌های اخیر اثرات منفی بسیاری بر تجارت میان ایران و اروپا داشته است.

بنا بر تحریم‌هایی که دولت آمریکا برای تجارت با ایران وضع کرده است، کمپانی‌ها باید میان تجارت با این کشور و تجارت با جمهوری اسلامی یکی را انتخاب کنند.

به همین سبب است که اکثر کمپانی‌های اروپایی به‌ویژه در ماه‌های اخیر ترجیح داده‌اند به جای درافتادن با وزارت خزانه‌داری ایالات متحده عطای تجارت و معامله با ایران را به لقایش ببخشند.

به گزارش روزنامه وال استریت جورنال، صادرات اتحادیه اروپا به ایران در پنج ماه نخست سال جاری میلادی با ۳۲ درصد کاهش به ۲.۷۹ میلیارد یورو رسیده است.

این در حالی است که این رقم در دوره مشابه از سال گذشته میلادی نزدیک به ۴.۲ میلیارد یورو بوده است.

وال استریت جورنال به نقل از یک کارشناس امور مربوط به تحریم‌ها علت رشد فروش کالاهای آمریکایی به ایران را «صدور یک جواز کلی برای اقلام خوراکی غیرتحریمی» در ماه اکتبر سال گذشته عنوان کرده است.

با همین جواز است که ایالات متحده امسال پس از وقفه‌ای دوساله صدور گندم به جمهوری اسلامی را از سر گرفت و نزدیک به ۶۰ هزار تن گندم به ایران فرستاد.

این در حالی است که به گفته وال استریت جورنال برخی از تجار اروپایی گندم و ذرت به دلیل وجود تحریم‌ها بانکی را پیدا نمی‌کنند که برای‌شان اعتبارنامه صدور کالا به ایران صادر کند.

پیشتر هم در دی‌ماه سال ۱۳۸۹ روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی خبر داده بود که وزارت خزانه‌داری آمریکا در دهه گذشته نزدیک به ۱۰ هزار پروانه ویژه برای شرکت‌های آمریکایی صادر کرده تا بتوانند برخی از کالاها را به ایران و دیگر کشورهای مورد تحریم بفروشند.

به نوشته این روزنامه، شرکت‌هایی چون شرکت‌ مواد غذایی «کرافت‌فود» و «مارس» و کمپانی پپسی و شماری از بانک‌های بزرگ آمریکایی از بزرگ‌ترین معامله‌گرانی هستند که از صدور این پروانه‌های ویژه بهره برده‌اند.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG