لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۸:۰۸

تصویب قطعنامه منع آزمایش‌های هسته‌ای در شورای امنیت سازمان ملل


جان کری (راست)، وزیر خارجه آمریکا، در کنار همتای بریتانیایی خود، بوریس جانسون

شورای امنیت سازمان ملل روز جمعه، دوم مهرماه، قطعنامه پیشنهادی دولت باراک اوباما برای منع آزمایش‌های هسته‌ای را با اکثریت آرا به تصویب رساند. این قطعنامه هشت کشور از جمله ایران را به تایید منع انفجار اتمی تشویق می‌کند.

۱۹۶ کشور جهان در سازمان معاهده جامع منع آزمایش هسته‌ای، سی‌تی‌بی‌تی، عضویت دارند که از این میان ۱۸۳ کشور آن را امضا کرده‌ و ۱۶۴ کشور هم به تصویب رسانده‌اند.

این معاهده اما هنوز الزام‌آور نشده، چرا که هشت کشور درگیر در مذاکرات اصلی آن همچنان از تصویب آن خودداری می‌کنند. این ۸ کشور عبارتند از ایران، اسرائیل، مصر، هند، پاکستان، کره شمالی، ایالات متحده و چین.

به گزارش خبرگزاری رویترز از نیویورک، قطعنامه‌ای که به پیشنهاد دولت ایالات متحده به تصویب رسید قانونا الزام‌آور نیست، اما بر وزن سیاسی و دیپلماتیک در جهت عمل به این معاهده می‌افزاید.

همین خبرگزاری گزارش داده است که از ۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل ۱۴ عضو به این قطعنامه رای مثبت داده و تنها مصر به آن رای ممتنع داده است.

دولت باراک اوباما از ابتدای روی کار آمدن اعلام کرده است که با امضای این معاهده برای پایان دادن به آزمایش‌های هسته‌ای موافق است، با این حال چندین نماینده در کنگره این کشور به‌ویژه از میان جمهوری‌خواهان با این دلیل که این اقدام بر امنیت آمریکا اثر منفی خواهد داشت با آن مخالفت کرده‌اند.

یک سال پیش رئیس سازمان معاهده منع آزمایش هسته‌ای از ایران خواسته بود که به دنبال توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی، موسوم به برجام، این معاهده بین‌المللی را نیز به تصویب برساند و تضمین دهد که هیچ گاه آزمایش انفجار اتمی انجام نخواهد داد.

لاسینا زربو، رئیس این سازمان، در شهریورماه سال ۹۴ در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که اگر ایران این معاهده را به تصویب نرساند، نسبت به نیات تهران همچنان جای تردید باقی می‌ماند.

با این حال از میان هشت کشوری که معاهده را تصویب نکرده‌اند، نه ایران، بلکه هند و پاکستان و کره شمالی بوده‌اند که از سال ۱۹۹۶ یعنی سال طرح معاهده سی‌تی‌بی‌تی به آزمایش هسته‌ای دست زده‌اند.

از این میان کره شمالی در ماه جاری میلادی پنجمین و بزرگ‌ترین آزمایش اتمی خود را انجام داد، آزمایشی که به معنای واقعی کلمه زمین‌لرزه‌ای به راه انداخت.

XS
SM
MD
LG