لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۲۰

تیراندازی به خودروی سفارت ایران در یمن؛ «جراحت شدید» دیپلمات


خبرگزاری رویترز روز شنبه، ۲۸ دی‌ماه، به نقل از منابع امنیتی از تیراندازی به خودروی سفارت ایران در صنعا، پایتخت یمن، و «وضع وخیم» یک دیپلمات ایرانی در اثر این حمله خبر داد.

به گفته این منابع امنیتی، سفیر ایران در یمن در زمان حمله که در نزدیکی محل سکونت رخ داد در خودرو حضور نداشته است.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله تروریستی به مقامات جمهوری اسلامی در یمن را بر عهده نگرفته است.

شبکه عربی‌زبان الجزیره از مرگ یک دیپلمات در اثر این تیراندازی خبر داده است، اما رویترز به نقل از منابع خود می‌گوید که این فرد به‌شدت مجروح شده است.

در تیرماه سال جاری نیز یک کارمند سفارت ایران در صنعا به دست گروهی ناشناس ربوده شد. پس از این اتفاق هیچ گروهی مسئولیت این اقدام را بر عهده نگرفت، و به‌رغم درخواست وزیر خارجه ایران برای آزادی این کارمند بعدا خبری از آزادی او منتشر نشد.

تیراندازی به سوی خودروی سفارت ایران در حالی رخ می‌دهد که در چند ماه گذشته درگیری‌های فرقه‌ای میان حوثی‌های شیعه و سلفی‌های سنی در شمال کشور یمن افزایش داشته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این درگیری‌ها تاکنون دست‌کم ۲۱۰ کشته بر جای گذاشته است.

مقام‌های يمنی بارها ايران را به دخالت در امور داخلی اين کشور متهم کرده و از جمهوری اسلامی خواسته‌اند تا از «آموزش و حمایت مالی» شورشیان حوثی در این کشور دست بکشد.

ايران همواره اتهام حمایت از حوثی‌ها را رد کرده است.

حوثی‌ها پیروان مذهب شيعه زيدی هستند و از سال ۲۰۰۴ برای مقابله با آن چه تبعيض عليه حقوق خود می‌خوانند، شش بار دست به مبارزه مسلحانه عليه دولت مرکزی زده‌اند. درگیری میان طرفین هزاران کشته بر جای گذاشته است.
XS
SM
MD
LG