لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۰:۰۶

اعلام «تعهد» فرانسه به بازسازی عراق پس از پایان نبرد با داعش


وزیر خارجه فرانسه در دیدار با مقام‌های کردستان عراق؛ ژان‌ـ‌ایو لودریان روز شنبه پس از دیدارهایش در بغداد راهی اربیل شد.

وزیر خارجه فرانسه روز شنبه در بغداد، پایتخت عراق، بر «تعهد» کشورش به بازسازی عراق پس از پایان نبرد با گروه حکومت اسلامی، داعش، تاکید کرد. در همین حال یک منبع از کمک چند صد میلیونی فرانسه به عراق خبر داد.

خبرگزاری رویترز روز شنبه، چهارم شهریورماه، به نقل از «یک منبع دیپلماتیک فرانسوی» از کمک «۴۳۰ میلیون یورویی» این کشور به عراق تا پایان سال جاری میلادی خبر داد.

این خبر در حالی اعلام می‌شود که دو وزیر خارجه و دفاع فرانسه برای دیدار با مقامات عراقی و سپس سفر به اقلیم کردستان در بغداد به سر می‌برند.

روز شنبه، حدود یک هفته پس از آغاز عملیات بازپس‌گیری شهر تل‌عفر در شمال عراق از گروه داعش، وزیر خارجه عراق در حضور همین مقامات فرانسوی خبر که «تاکنون ۷۰ درصد» از این شهر آزاد شده است.

نیروهای عراقی یک روز پیشتر یعنی جمعه، سوم شهریور، از آزادی پنجاه درصد از تل‌عفر خبر داده بودند.

شهر تل‌عفر در شمال عراق و در پنجاه کیلومتری موصل، در نزدیکی مرزهای سوریه و ترکیه واقع شده و پیش از ورود داعش به آن جمعیتی حدود ۲۰۰ هزار نفر داشت.

پس از دیدار با مقامات عراقی، ژان‌ـ‌ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، وعده داد که کشورش «در تلاش‌ها برای بازسازی و صلح» در عراق پس از پایان نبرد با داعش فعالانه شرکت کند.

فرانسه از اعضای اصلی ائتلافی به رهبری ایالات متحده است که به بغداد در جنگ با شبه‌نظامیان گروه حکومت اسلامی کمک می‌کند.

آقای لودریان در این باره گفت: «گرچه نبرد مشترک ما با داعش هنوز به پایان نرسیده، در حال ورود به مرحله ثبات هستیم، مرحله بازسازی، مرحله صلح.»

نبرد برای آزادسازی تل عفر پس از آن آغاز شد که در تیرماه حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق، آزادی کامل شهر موصل را اعلام کرد،‌ شهری که خلافت خودخوانده داعش از آن به جهان معرفی شد.

مسجد النوری موصل در سال ۲۰۱۴ شاهد اعلام خلافت اسلامی از سوی ابوبکر البغدادی، رهبر گروه حکومت اسلامی، بود، خبری که به گفته خبرگزاری رویترز، خاورمیانه و کشورهای غربی را در شوک فرو برد.

XS
SM
MD
LG