لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۱۲

«در واکنش به راکت‌پرانی»، اسرائیل غزه را بمباران کرد


برای نخستین بار پس از تقابل نظامی ۵۱ روزه تابستان گذشته میان ارتش اسرائیل و سازمان‌های مسلح فلسطینی در غزه، اسرائیل روز شنبه بار دیگر به این باریکه حمله هوایی کرد.

ارتش اسرائیل تایید کرد که روز شنبه، ۲۹ آذر، پس از اصابت یک فروند راکت از غزه به جنوب اسرائیل، به این تعرض واکنش نشان داده و یک مقر وابسته به حماس را در غزه بمباران کرده است.

حمله هوایی اسرائیل در بخش «خان یونس» در جنوب باریکه غزه صورت گرفته است.

به گزارش وب‌سایت وای‌نت، وابسته به روزنامه یدیعوت آخرونوت، یک پایگاه آموزشی حماس در شرق «خان یونس» مورد حمله هوایی اسرائیل قرار گرفت.

رسانه‌های غزه اعلام کردند، این حمله آسیبی در میان فلسطینی‌ها در پی نداشته، اما آسیب مالی وارد کرده است.

حمله راکتی ظهر جمعه فلسطینی‌ها به منطقه «اشکول» در جنوب اسرائیل نیز بدون آسیب جانی و مالی بود، زیرا راکت به فضای باز اصابت کرده بود.

سخنگوی ارتش اسرائیل اعلام کرد، حماس عامل این حمله راکتی بوده است.

ارتش اسرائیل افزود: «به هر تعرضی که امنیت و مردم اسرائیل را با مخاطره روبه‌رو کند، پاسخی سریع و درخور داده می‌شود.»

سازمان حماس روز شنبه در بیانیه‌ای، بدون اشاره به پذیرش مسئولیت در حمله راکتی صورت گرفته به اسرائیل اعلام کرد، حمله هوایی اسرائیل را «با وخامت» تلقی کرده و آن را «نقض آتش‌بس» می‌داند.

اشاره حماس به توافق آتش‌بسی است که روز چهارم شهریور، به جنگ ۵۱ روزه تابستان گذشته میان اسرائیل و حماس پایان داده بود.

این توافق در قاهره با میانجی‌گری حکومت عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر، به دست آمده و از سوی نمایندگان اسرائیل و تشکل‌های مسلح فلسطینی امضا شد.

در جنگ تابستان بیش از ۲۱۰۰ فلسطینی کشته و آسیب عمده‌ای به نوار غزه وارد شد و ۷۳ اسرائیلی نیز که اکثرا نظامی بودند کشته شدند و شهرهای اسرائیل با بیش از چهار هزار راکت مورد حمله قرار گرفت.

از پس از عملیات تابستان، چند حمله راکتی دیگر نیز از غزه به اسرائیل صورت گرفته بود اما واکنش هوایی روز شنبه اسرائیل به غزه، اولین حمله پس از آن جنگ بود.

سخنگوی حماس دلیل این امر را «انتخابات اسرائیل» دانست.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG