لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۴۶

در پی سوء‌قصد به جان یک اسرائیلی، هشدار اسرائیل به تشکل‌های مسلح


در پی مرگ یک مرد اسرائیلی در یک حمله مسلحانه در کرانه باختری، در حالی که جنبش حماس عاملان این قتل را مورد تحسین قرار داده، رهبران اسرائیل به تشکل‌های مسلح در مورد ادامه این گونه حملات «هشدار» دادند.

دانی گونن، یک اسرائیلی ۲۵ ساله، عصر روز جمعه، ۲۹ خرداد، در نزدیکی یهودی‌نشین «دولِو» در سرزمین‌های اشغالی، با شلیک گلوله به قتل رسید.

این مرد اسرائیلی با اتومبیل برای گردش به این منطقه رفته بود.

در این حمله، یک اسرائیلی دیگر نیز زخمی شد که جراحت او «سبک» اعلام شده است.

سازمان امنیت اسرائیل گفته است، این دو گردشگر پس از آب‌تنی در یک چشمه در کرانه باختری در حالی که به اتومبیل خود بازمی‌گشتند، از سوی یک مرد فلسطینی که «تقاضایی از آنها داشت» متوقف شدند، اما این فلسطینی «از فاصله صفر» به سوی آنها شلیک کرد.

رسانه‌های اسرائیل مدعی شده اند که این حمله با سالروز حادثه سال گذشته در زمینه ربودن و قتل سه نوجوان اسرائیلی ارتباط دارد.

بر اساس گزارش رسانه های اسرائیلی و فلسطینی، تشکل «مروان القواسمه و عامر ابوعیشه» از یگان‌های عزالدین القسام، شاخه نظامی حماس، مسئولیت قتل این مرد اسرائیلی را قبول کرده است.

سخنگوی حماس نیز در بیانیه ای عاملان این قتل را «دستان پاکی که به مقاومت وفادار بوده و گلوله ها را با همه سختی ها، به سوی اشغالگران روانه می کنند» توصیف کرده است.

سخنگوی حماس افزود: «جنایات اسرائیل نباید بدون مجازات از سوی مقاومت باشد.»

مروان القواسمه و عامر ابوعیشه روز ۳۰ خرداد سال گذشته سه نوجوان یهودی را در کرانه باختری ربوده و به قتل رساندند؛ رخدادهای پس از این آدم‌ربایی، به عملیات جنگی ۵۱ روزه ارتش اسرائیل در غزه با بیش از ۲۱۰۰ کشته، هزاران زخمی و ویرانی های زیاد انجامید.

ارتش اسرائیل سال گذشته مروان القواسمه و عامر ابوعیشه را نیز در کرانه باختری شناسایی کرد و کشت.

به گزارش وب‌سایت یدیعوت آخرونوت، وای‌نت، در پی قتل مرد گردشگر اسرائیلی در رخداد عصر جمعه، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، گفت: «آرامش نسبی ظاهری است و گروه‌های مسلح فلسطینی برای لطمه زدن به اسرائیلی ها مرتب برنامه ریزی می کنند.»

به گزارش وای‌نت، رئوبن ریبلین، رئیس جمهوری اسرائیل، نیز از رهبری تشکیلات فلسطینی خواست این قتل را محکوم کند.

همزمان، لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه، در چارچوب تلاشی برای بررسی احتمال ازسرگیری مذاکرات سیاسی اسرائیلی – فلسطینی به خاورمیانه سفر کرده است.

آقای فابیوس سفر منطقه ای خود را روز شنبه، ۳۰ خرداد، با دیدار با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر و سایر بلندپایگان این کشور در قاهره آغاز کرده است.

وزیر خارجه فرانسه روز یک‌شنبه، ۳۱ خرداد، نیز برای گفت‌وگو با نخست وزیر اسرائیل و رهبر تشکیلات خودگردانی، به اورشلیم و رام الله می رود.

فرانسه با حمایت اتحادیه عرب و نیز گروه کشورهای عربی در سازمان ملل متحد، پیش نویس طرحی را برای احیای روند صلح اسرائیلی – فلسطینی تهیه کرده است.

فرانسه برای اجرای این طرح، می خواهد اسرائیل را به خاتمه اشغالگری در کرانه باختری بکشاند تا زمینه برای استقلال کشور فلسطین فراهم شود.

بنیامین نتانیاهو با این تلاش های فرانسه به‌شدت مخالفت کرده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG