لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۰۸
روزنامه هاآرتص چاپ اسرائیل گزارش می‌دهد که با وجود پوزش‌خواهی رسمی موشه یعلون، وزیر دفاع اسرائیل، از جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، واشینگتن گفته است که این عذرخواهی را نمی‌پذیرد، زیرا یعلون «از محتوای گفته خود عدول نکرده» است.

موشه یعلون پس از آن از جان کری عذرخواهی کرد که در هفته جاری سیاست خارجی آمریکا را به شدت مورد انتقاد قرار داده و گفت که آمریکا دیگر لیاقت رهبری جهان آزاد را ندارد.

اما پس از انتشار بیانیه پوزش‌خواهی یعلون، «یک مقام ارشد در دولت آمریکا» گفت که برای کشورش این عذرخواهی کافی نیست.

روزنامه هاآرتص روز جمعه، اول فروردین، به نقل از این «مقام آمریکایی» که نام او را نبرد نوشت که واشینگتن عمیقا از این اظهارات یعلون سرخورده شده است.

بیانیه پوزش‌خواهی یعلون پس از آن منتشر شد که جان کری روز چهارشنبه در گفت‌وگویی تلفنی با بنیامین نتانیاهو از این موضع و گفته یعلون شکایت کرد.

به نوشته هاآرتص، «مقام ارشد آمریکایی» گفته است که یعلون «در تماس تلفنی با چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا، هیچ پوزش نخواسته است».

در همین حال این «مقام آمریکایی» تاکید کرده است که «مناسبات امنیتی و روابط اسرائیل و آمریکا راهبردی است» و «اظهارات یعلون بازتاب درستی از چنین مناسبات عمیقی نیست».

موشه یعلون در یک سخنرانی در روزهای گذشته که در دانشگاه تل آویو ایراد کرد چنین اظهار نظر کرد که سیاست خارجی آمریکا در سال‌های اخیر (در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما) به‌شدت ضعیف عمل کرده و تصویری که از این کشور در برابر چشم افکار عمومی جهان ترسیم می‌شود دیگر تصویر ابرقدرتی پیشگام نیست.

یعلون همچنین گفت: «روزگاری فکر می‌کردیم که آمریکا باید در صدر جبهه مقابله با برنامه اتمی ایران قرار گیرد، اما این کشور از جایی در این مسیر، تغییر جهت داد و خودش وارد "بازار پارسی" شد و به بده و بستان پرداخت.»

به گفته آقای یعلون، «نظر به پیشینه تاریخی پارسی‌ها در بازار شرقی، آنها معامله‌گران متبحرتری هستند و تردیدی نیست که بهتر (از طرف غربی) می‌توانند در این بازار، برای خود امتیاز بگیرند».

ژنرال یعلون همچنین گفت: «عملکرد ضعیف آمریکا در قضیه سوریه، و به تازگی شکست در بحران اوکراین ضعف سیاست خارجی آمریکا را ثابت کرد.»

به گفته وزیر دفاع اسرائیل، «در چنین وضعیتی، اسرائیل باید در مقابله با برنامه اتمی ایران، بیش از هر زمان دیگر به خود تکیه کند».

این دومین بار در چند ماه گذشته است که وزیر دفاع اسرائیل ناچار به پوزش‌خواهی از جان کری شده است، اما این بار آمریکا آن را قبول نکرده است.

بار گذشته، دو ماه پیش، یعلون پس از آن که گفت «کری درک درستی از نیازهای امنیتی اسرائیل ندارد... و زودتر یک نوبل صلح به او بدهند که دست از سر اسرائیل بردارد»، بیانیه رسمی پوزش‌خواهی منتشر کرد.

در هر دو بار، آقای یعلون اعلام کرده است که قصد لطمه زدن به جان کری را نداشته، اما در همین حال افزوده است که انتقادهای ماهوی او به قوت خود باقی است.

ژنرال موشه یعلون، رئیس پیشین ستاد کل ارتش اسرائیل، عضو ارشد حزب لیکود است و به گفته بسیاری از آگاهان، دیدگاه‌هایی تندتر از بنیامین نتانیاهو، رهبر این حزب، دارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG