لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۸:۳۶

پلیس پنج نفر را در ارتباط با حمله مرگبار فنلاند دستگیر کرد


در پی حمله مرگبار با چاقو در فنلاند، پلیس این کشور روز شنبه، ۲۸ مردادماه، اعلام کرد که جمعه شب پنج تن را در آپارتمانی در شهر تورکو، محل وقوع حادثه، دستگیر کرده است.

پلیس هنوز مشخصا تایید نکرده است که این حمله تروریستی بوده است. آن طور که خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید، پلیس حمله را با این فرض که «نیت احتمالا تروریستی» داشته بررسی می‌کند.

حمله با سلاح سرد به شماری از شهروندان در بازارچه‌ای در شهر تورکو در فنلاند که روز جمعه، ۲۷ مردادماه، رخ داد دو کشته و چند زخمی به جا گذاشت و پلیس پس از تیراندازی یک مظنون را در این زمینه بازداشت کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پلیس روز شنبه تعداد مجروحان و آسیب‌دیدگان در این حادثه را هشت تن اعلام کرد. پیشتر این رقم شش تن اعلام شده بود.

پلیس فنلاند در حال حاضر نه هویت عامل حمله را فاش کرده و نه از هویت بازداشتی‌های جمعه شب خبری منتشر کرده است.

در مورد عامل حمله تنها عنوان شده است که او جوانی ۱۸ ساله و زاده کشور مراکش است، اما هنوز از انگیزه او برای حمله به افراد غیرنظامی اطلاعی در دست نیست.

پلیس، به گفته خبرگزاری فرانسه، همچنین هنوز تایید نکرده است که این حمله را «تروریستی» تلقی می‌کند یا خیر.

این در حالی است که خبرگزاری آسوشیتدپرس روز شنبه گفت که پلیس پرونده این حمله را به عنوان «قتل با نیت احتمالا تروریستی» بررسی می‌کند.

در مورد پنج مظنونی هم که جمعه شب در این ارتباط در شهر تورکو دستگیر شدند، هنوز به گفته مقامات پلیس نمی‌توان با قطعیت گفت که در حمله دست داشته‌اند.

پلیس فنلاند تنها تایید کرده است که پنج مظنون با عامل حمله در تماس بوده‌اند.

حمله در بازارچه‌ای در شهر تورکوی فنلاند کمتر از ۲۴ ساعت پس از آن اتفاق افتاد که روز پنج‌شنبه، ۲۶ مردادماه، در حمله یک خودروی ون به عابران پیاده در خیابانی محبوب توریست‌ها در شهر بارسلون اسپانیا ۱۳ نفر کشته و صد نفر مجروح شدند.

به دنبال این حمله، مقامات پلیس اسپانیا بامداد روز جمعه از کشته شدن پنج مظنون دارای کمربند انتحاری در عملیات نیروهای امنیتی در شهر کامبریلس در نزدیکی بارسلون نیز خبر دادند.

مسئولیت حمله بارسلون را گروه حکومت اسلامی، داعش، بلافاصله بر عهده گرفت، اما حمله فنلاند را که پلیس عامل آن را «تنها و منفرد» توصیف کرده هنوز هیچ گروهی بر عهده نگرفته است.

در پی حمله تورکو، فنلاند سطح آمادگی اضطراری در سراسر کشور را بالا برد و بر میزان تدابیر امنیتی به‌ویژه در فرودگاه‌ها و بندرهای کشور افزود.

XS
SM
MD
LG