لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۵۸

گزارش‌ها از جنوب شرقی ترکیه از مرگ هشت پلیس و زخمی و مجروح شدن ده‌ها نفر در پی انفجار یک خودروی بمب‌گذاری‌شده «به دست گروه پ‌کاکا» حکایت دارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در روز جمعه، پنجم شهریورماه، انفجار این بمب در نزدیکی یک مقر پلیس در شهر جزیره در مرز ترکیه و سوریه خسارت سنگینی به این ساختمان وارد کرده است.

همین خبرگزاری تعداد کشته‌های این بمب‌گذاری را هشت نفر از میان نیروهای پلیس و تعداد مجروحان را ۴۵ نفر اعلام کرده است.

در حالی که هنوز هیچ گروهی رسما مسئولیت این بمب‌گذاری را بر عهده نگرفته است، خبرگزاری محلی آناتولی گروه شبه‌نظامیان کرد پ‌کاکا را مسئول معرفی می‌کند.

از یک سال گذشته که آتش‌بس میان گروه پ‌کاکا و حکومت ترکیه به طور غیر رسمی پایان یافته، نیروهای امنیتی و پلیس ترکیه هفته‌ای نبوده است که هدف این حملات قرار نگیرند.

در مقابل ارتش ترکیه نیز در یک سال گذشته بارها به عملیات نظامی در مناطق شهری جنوب شرقی این کشور دست زده است، منطقه‌ای که بیشترین جمعیت کرد را در خود جای داده است.

در عین حال تازه‌ترین حمله شبه نظامیان کرد، در صورتی که مسئولیت آن را بپذیرند، دو روز پس از آن اتفاق می‌افتد که ترکیه با اعلام آغاز «عملیات سپر فرات» تانک‌های خود را به داخل خاک سوریه گسیل کرد.

به گفته رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، عملیات «سپر فرات» با هدف تأمین امنیت در مرزهای ترکیه، مقابله با داعش و همچنین جلوگیری از پیشروی کردها در شمال سوریه انجام می‌شود.

به‌رغم اعتراض حکومت بشار اسد در سوریه، در روزهای گذشته بر تعداد و میزان نیروهای ترک در خاک این کشور افزوده شده و به نظر می‌رسد که اعزام این نیروها هنوز نیز به پایان نرسیده است.

روز جمعه نیز آن طور که خبرگزاری فرانسه گزارش می‌دهد تانک‌های بیشتری از ارتش ترکیه برای مقابله با «نیروهای گروه حکومت اسلامی» وارد خاک سوریه شده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG