لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۸:۲۹

گفت‌وگوی کری با نتانیاهو در تلاش برای احیای روند مذاکرات خاورمیانه


جان کری (چپ) در دیدار با بنیامین نتانیاهو در اورشلیم
جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، در چارچوب دور تازه‌ای از تلاش‌ها برای ازسرگیری مذاکرات سیاسی اسرائیلی- فلسطینی روز پنج‌شنبه برای «زنده کردن» این روند با نخست وزیر اسرائیل به گفت‌وگو نشست.

این پنجمین بار در چند هفته اخیر است که آقای کری به رفت و آمد میان بیت‌المقدس و رام‌الله می‌پردازد.

مذاکرات سیاسی اسرائیلی- فلسطینی از پاییز سال ۲۰۰۸ در آخرین هفته‌های دولت اهود اولمرت، نخست وزیر پیشین اسرائیل، راکد مانده است.

دو دیداری که در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ میان رهبران اسرائیلی و فلسطینی زیر فشار آمریکا صورت گرفت بی‌حاصل بود.

فلسطینی‌ها بازگشت به مذاکرات را به قطع ساخت وسازهای اسرائیلی در یهودی‌نشین‌های شرق بیت‌المقدس و کرانه باختری مشروط کرده بودند.

این بار نیز همزمان با بازگشت جان کری به منطقه، رسانه‌های اسرائیل از صدور مجوز ساخت و سازهای جدید اسرائیلی در «هرخوما» در شرق بیت‌المقدس خبر دادند، امری که واکنش خشمگینانه فلسطینی‌ها را در پی داشت.

آقای کری شامگاه پنج‌شنبه، ششم تیرماه، با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، دیدار کرد.

بنا بر گزارش رسانه‌های اسرائیل، در یک شام چهارساعته بین کری و نتانیاهو، «زنده کردن گفت‌وگوهای سیاسی اسرائیلی- فلسطینی» محور اصلی بحث بوده است.

آقای کری که عصر پنج‌شنبه از راه زمینی از اردن و پس از گفت‌وگو با ملک عبدالله دوم، پادشاه این کشور، به اسرائیل آمده بود، بامداد جمعه، هفتم تیر، برای گفت‌وگو با محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی، راهی امان شد.

گزارش‌ها حاکی است که آقای کری شامگاه شنبه هشتم تیر دیدار دیگری با نتانیاهو خواهد داشت تا نتیجه مذاکرات خود با محمود عباس را به او اطلاع دهد.

با وجود این، هیچ یک از طرفین نزاع و نیز منابع دیپلماتیک آمریکا نسبت به تجدید سریع مذاکرات صلح خوش‌بین نیستند.

در همین زمینه چند وزیر از دولت اسرائیل به وب‌سایت روزنامه یدیعوت آخرونوت در روز جمعه گفتند که نتانیاهو تنها «گام‌های تاکتیکی» برمی‌دارد و همچنین برای هدف‌های سیاسی خود در حزب لیکود وارد این مذاکرات شده، اما همزمان اعتقاد دارد که هدف محمود عباس نیز بازگشت واقعی به پای میز مذاکرات نیست.

در همین حال روزنامه معاریو نیز نوشته است که هم نتانیاهو و هم ابومازن از این جهت با کری ظاهراً همکاری می‌کنند که به ناکام گذاشتن مذاکرات متهم نشوند؛ مقامات فلسطینی این نظر را تا حد زیادی تایید کرده‌اند.

محمود عباس روز پنج‌شنبه در مصاحبه با شبکه خبری الجزیره گفت: «بازگشت ما به مذاکرات، به میزان جدیت اسرائیل بستگی دارد.»

آقای کری به تازگی در سخنرانی برای شماری از یهودیان آمریکا نسبت به عواقب وخیم ادامه رکود در گفت‌وگوهای سیاسی اسرائیلی- فلسطینی هشدار داده بود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG