لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۰۹

پیشنهاد ونزوئلا به ادوارد اسنودن برای اعطای پناهندگی


نیکولاس مادورو (راست) در کنار اوو مورالس، رئیس جمهور بولیوی
نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، روز جمعه، ۱۴ تیرماه، اعلام کرد که دولت متبوعش حاضر به اعطای پناهندگی به ادوارد اسنودن، افشاگر فراری آمریکایی، است.

ادوارد اسنودن ۳۰ ساله که تحت پوشش یک شرکت پیمان‌کاری در هاوایی برای آژانس امنیت ملی آمریکا کار می‌کرد از روز ۲۳ ژوئن گذشته به دنبال کشوری است که به او پناهندگی داده و از اتهام جاسوسی و محاکمه در آمریکا خلاصی یابد.

خبرگزاری فرانسه پیشتر گزارش داده بود که اسنودن پس از آن که مسکو اعلام کرد روسیه تنها در صورتی که وی دست از انتشار اسناد خود بردارد به او پناهندگی می‌دهد، از درخواست پناهندگی از این کشور منصرف شده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی ونزوئلا، ای‌وی‌ان، رئیس جمهور چپ‌گرای این کشور به ادوارد اسنودن پیشنهاد اعطای پناهندگی کرده است. این خبرگزاری در این باره جزئیات دیگری منتشر نکرده است.

خبر پیشنهاد نیکولاس مادورو به آقای اسنودن یک روز پس از اجلاس رسمی شش کشور آمریکای لاتین برای اعلام حمایت از رئیس جمهور بولیوی منتشر شده است.

پنج رهبر چپ‌گرای آمریکای جنوبی پنج‌شنبه شب، ۱۳ تیرماه، در کنار اوو مورالس، رهبر بولیوی، خواستار توضیح و عذرخواهی رسمی چند کشور اروپایی به دنبال تغییر مسیر هواپیمای آقای مورالس شدند. رهبر بولیوی همچنین تهدید کرد که سفارت آمریکا در کشورش را خواهد بست.

رئیس جمهور بولیوی روز سه‌شنبه هفته گذشته در راه بازگشت از مسکو بود که ابتدا فرانسه و پرتغال و سپس ایتالیا و اسپانیا هواپیمای او را «به دلیل ظن حضور ادوارد اسنودن، پیمان‌کار فراری آژانس جاسوسی آمریکا، در آن» از ورود به حریم هوایی این کشورها منع کردند.

پیش از رئیس جمهور ونزوئلا، همتای نیکاراگوئه‌ای او، دانیل اورتگا، نیز اعلام کرده بود که «اگر شرایط اجازه دهد» حاضر است به اسنودن پناهندگی دهد.

در همین حال شبکه خبری سی‌ان‌ان روز شنبه به نقل از یک نماینده مجلس ایسلند گزارش داد که ادوارد اسنودن نمی ٱواند به این کشور پناهنده شود.

فرانسه و ایتالیا، هر دو از متحدان نزدیک آمریکا، پیشتر در روز پنج‌شنبه هفته گذشته درخواست پناهندگی آقای اسنودن را رد کرده بودند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG